.
.
.

بیونتک: به 6 هفته برای ساخت واکسن ضد گونه جدید کرونا نیاز داریم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

اوگور شاهین مدیرعامل شرکت بیونتک تاکید کرد «شركت داروسازی آلمان اطمینان دارد كه واكسن ویروس كورونا می‌تواند تاثیر مطلوب را بر گونه جهش یاقته این ویروس که در بریتانیا ظاهر شد، بگذارد اما برای حصول اطمینان كامل، مطالعات بیشتری لازم است.»

شاهین سه شنبه 22 دسامبر افزود: «ما در حال حاضر نمی دانیم واکسن ما می تواند تاثیر لازم را بر گونه جهش یافته کرونا بگذارد اما با توجه به این واقعیت که پروتئین های موجود در گونه تازه تا99 % با گونه های قبلی همخوانی دارد، بیونتک نسبت به موفقیت واکسن اطمینان دارد.»

شاهین اظهار داشت که بیونتک درحال انجام مطالعات بیشتری است و امیدوار است که طی هفته های آینده این موضوع را تأیید کند. او افزود: «احتمال موفقیت در واکسن ما نسبتاً بالا است.»

واکسن بیونتک که با همکاری شرکت داروسازی آمریکایی فایزر تولید شده است، مجوز استفاده در بیش از 45 کشور از جمله بریتانیا، ایالات متحده و کشورهای اتحادیه اروپا را گرفته است.

لابراتوار بیونتک سه شنبه 22 دسامبر تأکید کرد که در صورت جهش ویروس، قادر به تهیه واکسن جدید «ظرف 6 هفته» است که نشان می‌دهد، واکسن کنونی بر نسل جهش یافته کرونا اثر بخش است.

ایمیر کوک کمیسریای اروپا روز گذشته با استفاده اضطراری از واکسن فایزر – بیونتک موافقت کرد و این مژده را داد که واکسن فایزر، تاثیر لازم را بر نسل جهش یافته کرونا دارد. کوک در نشست خبری در مورد واکسن‌های کرونا گفت شواهد موجود نشان داده است که فوائد واکسن فایزر بسیار بیشتر از زیان‌های آن است و تا این لحظه دلیلی بر بی اثری آن بر نسل جدید کرونا مشاهده نشده است.

شماری از کشورهای جهان، روند واکسیناسیون واکسن فایزر- بیونتک را آغاز کرده اند؛ از جمله پادشاهی سعودی، بریتانیا و ایالات متحده، به خصوص پس از تصویب و تأیید اثر آن در برابر ویروس کرونا قبل از اینکه گونه جهش یافته کرونا در بریتانیا مورد شناسایی قرار گیرد.

در حالی که نگرانی جهان در مورد نسل جهش یافته کرونا، رو به افزایش است که نتایج اولیه گویای خطرسازتر بودن آن در مقایسه یا نسل اصلی است، روسیه اعلام کرد که واکسن اسپوتنیک علیه ویروس جهش یافته کرونا نیز موثر است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم