زیردریایی اتمی آمریکا وارد تنگه هرمز شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

پنتاگون وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا روز دوشنبه 21 دسامبر 2020 اعلام کرد که زیردریایی اتمی «یو اس اس جورجیا»ی این کشور را به محل فعالیت ناوگان پنجم دریایی این کشور در خلیج عربی اعزم کرد تا در روند پشتیبانی از عملیات دریایی و تضمین ثبات وامنیت در منطقه‌ای که دریای مدیترانه، اقیانوس آرام و غرب اقیانوس هند را به هم پیوند زده و برای اقتصاد جهانی اهمیت بسیار دارد، مشارکت کند.

زیردریایی یو اس اس جورجیا (SSGN 729) که با انرژی اتمی کار می‌کند و از نوع اوهایو و حال موشک‌های هدایت‌شونده از نوع USS Port Royal (CG 73) و USS Philippine Sea (CG 58) است روز دوشنبه از تنگه هرمز عبور کرده و وارد آب‌های خلیج عربی شد.

Advertisement

نیروی دریایی آمریکا اعلام کرد حضور این زیردریایی برای تاکید پای‌بندی آمریکا به حمایت از همپیمانان و محافظت از امنیت دریایی علیه هر نوع تهدید است.

این نوع زیردریایی یکی از پرکاربردترین زیردریایی‌ها در نیروی دریایی ارتش آمریکاست و توانایی‌های چشمگیری از جمله توان حمل 154 موشک کروز از نوع Tomahawk دارد. این زیردریایی همچنین می‌تواند 66 نفر از اعضای نیروهای ویژه را نیز در خود حمل کند.

پیش از این هم و در پی اسکورت بمب‌افکن استراتژیک ب52 آمریکا از سوی جنگنده‌های پادشاهی عربی سعودی ژنرال فرانک مک‌کنزی فرمانده نیروهای آمریکایی در خاورمیانه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: «توان پروازی بدون توقف بمب‌افکن‌های استراتژیک به همه نقط جهان و ارتباط سریع با همیپمانان متعدد منطقه‌ای، نشان از ارتباط تنگاتنگ و پای‌بندی ما به امنیت و ثبات منطقه است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم