.
.
.

انفجار در پایتخت اتیوپی 3 کشته و 5 زخمی برجای گذاشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

انفجار در شهر «آدیس آبابا» پایتخت اتیوپی یکشنبه 20 دسامبر 2020 منجر به کشته شدن سه نفر شد.

به گزارش رویترز، به نقل از خبرگزاری اتیوپی، این حادثه در منطقه لیدتا در نزدیکی مرکز «آدیس آبابا» اتفاق افتاد که منجر به کشته شدن سه تن و زخمی شدن پنج نفر دیگر شد.

این انفجار در منطقه‌ای رخ داد که در آنجا از شش هفته درگیری بین نیروهای دولت و نیروهای شورشی جریان دارد، اما هنوز مشخص نیست که این انفجار ارتباطی با این درگیری‌ها دارد یا نه.

اوضاع اتیوپی از سال گذشته و از زمانی که شبه نظامیان حاضر در تیگرای فعالیت خود را آغاز کردند متشنج شد و در نهایت در سال جاری ارتش اتیوپی به منطقه تیگرای لشکرکشی کرد.

در نتیجه در یک ماه اخیر درگیری‌های شدیدی میان نیروهای امنیتی اتیوپی و شبه نظامیان تیگرای رخ داد و مناطق مختلف این کشور نیز صحنه ناآرامی و انفجار بمب بوده اند.

قابل ذکر است که بابار بالوش سخنگوی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد روز سه‌شنبه هشتم دسامبر 2020 اعلام کرد که فاجعه انسانی در تیگرای اتیوپی هر روز عمیق‌تر می‌شود و اوضاع امنیتی مانع کمک‌رسانی به ساکنان این منطقه شده است.

بالوش در یک نشست خبری آنلاین که در ژنو برگزار شد، گفت « براساس قوانین جهانی انساندوستانه، بی‌طرفانه، مستقل و عمل‌گرایانه بسیار مهم است که نهادهای انساندوستانه بتوانند به سرعت به افراد نیازمند کمک کنند.»

او در ادامه گفت: «متاسفانه هنوز ایجاد این مسیر برای کمک به ساکنان منطقه تیگرای اتیوپی ممکن نشده است و سازمان ملل یک ماه است که به 96 هزار پناهجوی اریتریایی در تیگرای دسترسی ندارد.»

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد هیچ اطلاعات به روز شده‌ای در این زمینه ندارد و براساس اطلاعات موجود این افراد به مناطق دیگری از تیگرای گریخته و خود را به مرزهای سودان رسانده‌اند. پیش از این 49 هزار نفر از اهالی اتیوپی هم از درگیری‌ها گریخته و خود را به مرزهای سودان رسانده بودند.

آدیس‌آبابا روز دوشنبه اعلام کرد که عملیات نظامی در اقلیم تیگرای را به پایان برده است. آدیس‌آبابا در 28 نوامبر 2020 هم اعلام کرده بود عملیات نظامی که به دستور ابی محمد نخست‌وزیر اتیوپی برای سرکوب شورشیان تیگرای آغاز شده، به آزادسازی شهر میکیلی مرکز اقلیم تیگرای منجر شد.

ابی محمد که پیش از این برنده جایزه صلح نوبل سال 2019 شده بود در چهارم نوامبر دستور حمله نظامی به اقلیم تیگرای در شمال اتیوپی را صادر کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم