.
.
.

پمپئو: خریداری موشک‌های S400 روسیه توسط ترکیه فناوری نظامی آمریکا را تهدید می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا شامگاه پنج‌شنبه 17 دسامبر به مولود چاووش اوغلو همتای ترکیه‌اش ابلاغ کرد که «خریداری سامانه‌های موشکی S400 روسیه توسط ترکیه فناوری نظامی آمریکا را تهدید می‌کند».

به گزارش خبرگزاری‌ها وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا شامگاه پنج‌شنبه اعلام کرد که «پمپئو طی هفته جاری با همتای ترکیه‌ایش موضوع اعمال تحریم‌ها (علیه آنکارا) به علت موشک‌های روسی را مورد بررسی قرار داده است».

مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه پنج‌شنبه پیشتر تاکید کرد که آنکارا از خریداری سامانه دفاع موشکی S400 روسیه عقب‌نشینی نخواهد کرد و پس از ارزیابی تحریم‌های اعمال شده بر ترکیه از سوی ایالات متحده، گام‌هایی را برای واکنش به آن اتخاذ خواهد کرد.

چاووش اوغلو در گفتگویی با شبکه (کانال 24) گفت که تصمیم به اعمال تحریم‌ها علیه ترکیه از دو جنبه قانونی و سیاسی خطا است و تعدی علیه حق حاکمیت ترکیه به شمار می‌رود.

در همین رابطه تلویزیون رسمی ترکیه TRT از رئیس سازمان صنایع دفاعی ترکیه نقل کرد که گفته «تحریم‌های آمریکایی بر توافق‌ها و تسویه‌های امضا شده قبل از تاریخ صدور تحریم‌ها تاثیری نخواهد داشت».

او در ادامه گفت: «پروژه‌های ما از طریق شرکت‌هایی که تحریم‌های آمریکایی هیچ‌کدام از آنها را شامل نمی‌شود اجرا می‌شود. همچنین تحریم‌های آمریکایی هیچ‌گونه تاثیری منفی بر وزارت دفاع، ارتش و نیروهای امنیتی‌مان نخواهد گذاشت».

ایالات متحده دوشنبه گذشته، ترکیه، متحد خود در ناتو را به دلیل خرید سیستم دفاع هوایی اس400 از روسیه، تحریم کرد. این تحریم‌ها که از مدت‌ها پیش انتظارش می‌رفت نه تنها پرداخت هزینه‌های لازم را به دولت رجب طیب اردوغان تحمیل می‌کند بلکه پیام روشنی را نیز به سایر مشتریان بالقوه تجهیزات نظامی روسیه می‌دهد.
این تحریم‌ها از سوی دولت ترامپ و طبق ماده 231 قانون مبارزه با دشمنان آمریکا از طریق تحریم‌، اعمال شده كه معاملات مهم با بخش‌های دفاعی یا اطلاعاتی روسیه را هدف قرار می‌دهد.

تحریم‌های اعلام شده در این هفته شامل ممنوعیت آژانس خریدهای دفاعی ترکیه (SSB)و ریاست صنایع دفاع است. این تحریم‌ها همچنین محدودیت‌های صدور روادید و مسدود کردن دارایی چهار مدیر ارشد صنایع دفاعی از جمله اسماعیل دمیر رئیس آن را اعمال می‌کند.

هرچند این تحریم‌ها بخش مالی ترکیه را هدف قرار نداده سرمایه‌گذاران جهانی که نگران افزایش مخاطرات سیاسی در ترکیه هستند اما احتمالاً روند خروج از بازار سهام و اوراق قرضه ترکیه را ادامه خواهند داد.

این اقدام ایالات متحده، نخستین اقدام تحریمی واشنگتن علیه یک کشور عضو ناتو است و با این حال آنکارا با خرید یک سامانه دفاع هوایی اس400 از مسکو، به سختی به معیارهای ناتو به عنوان یک کشور عضو، وفادار خواهد ماند.