.
.
.

ترامپ موافقت با مجوز واکسن مدرنا و توزیع فوری آن را اعلام کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دونالد ترامپ جمعه 18 دسامبر تاکید کرد که سازمان غذا و داروی آمریکا « اف دی آ» با اکثریت قریب به اتفاق، موافقت خود را با استفاده از واکسن «مدرنا» علیه کرونا اعلام و تأکید کرد که توزیع این واکسن بلافاصله آغاز خواهد شد.

ترامپ در توئیت خود با تاکید بر این که «واکسن ها در راهند، نوشت، اروپا و سایر مناطق جهان از جمله «آلمان، فرانسه، اسپانیا و ایتالیا»، به بیان او از «ویروس چین» آسیب دیده اند.

توئیت ترامپ پیش از آن بود که سازمان غذا و داروی آمریکا «اف دی آ»، اعطای مجوز برای این واکسن را اعلام کند.

تصمیم «اف دی آ» قرار است جمعه 18 دسامبر، پس از توصیه کمیته کارشناسان درمورد اعطای مجوز به این واکسن، یک هفته پس از دادن چراغ سبز به واکسن فایزر- بیونتک صادر شود.

کمیته ای از کارشناسان آمریکایی پس از رأی گیری روز پنجشنبه 17 دسامبر، با دادن مجوز اضطراری به شرکت تولید کنند واکسن «مدرنا» موافقت کرد که گامی در راستای آغاز روند توزیع شش میلیون دوز از این واکسن از پایان این هفته است و بر این اساس، «مدرنا» دومین واکسن مورد تأیید در یک کشور غربی است.

20عضو از مجموع 21 عضو کمیته به توصیه اعطای مجوز واکسن مدرنا، رای مثبت دادند تنها یک عضو بود که رای ممتنع داد.
سوالی که کارشناسان کمیته به آن رای دادند، این بود: «آیا بر اساس تمام شواهد علمی موجود، فواید واکسن مدرنا بیشتر از خطرات استفاده از آن در افراد 18 سال به بالا است؟»

همین کمیته هفته گذشته پاسخی مثبت به همین سوال درخصوص واکسن تولید شده توسط دو شرکت فایزر – بیونتک داد که سازمان غذا و دارو آمریکا روز بعد، مجوز اضطراری استفاده از آن را صادر کرد و بدین ترتیب نخستین واکسن کووید 19 است که در غرب مجوز گرفته است.