.
.
.

با خوردن روزانه یک آووکادو تنت به ناز طبیبان نیاز مباد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

روزنامه بریتانیایی «دیلی میل» به نقل از تارنمای ژورنال غذایی آورده است که جدید ضرب المثل معروف «روزی یک سیب شما را از پزشک دور می‌کند»، اکنون در مورد آووکادو می‌تواند به کار رود زیرا تیمی از دانشمندان آمریکایی اعلام کردند که خوردن روزانه آووکادو می‌تواند به حفظ میکروب‌های مفید روده و تجزیه الیاف و کاهش اسیدهای ناسالم کمک کند.

تیمی از دانشمندان دانشگاه ایلینوی گفتند که آووکادو، کالری زیادی دارد اما میزان توصیه شده روزانه الیاف و مواد مغذی مانند پتاسیم را برای بدن تأمین می‌کند.

مفید برای سلامت قلب

پژوهشگران، تاثیر مصرف روزانه آووکادو را بر روی 163 بزرگسال دارای اضافه وزن در سنین 25 تا 45 سال آزمایش کردند. نتایج ثابت می‌کند که خوردن روزانه آووکادو علاوه بر اینکه مملو از مواد مغذی مانند پتاسیم است، باعث تعادل چربی‌های خوب و بد روده‌ها شده و به محافظت از قلب در برابر بیماری‌ها کمک می‌کند زیرا همچنین حاوی رادیکال چربی‌های اشباع نشده است.

داوطلبان مشارکت در این مطالعه به مدت 12 هفته، رژیم غذایی خاصی داشتند و نیمی از آنها روزانه یک وعده غذایی حاوی آووکادو مصرف کردند، در حالی که رژیم غذایی نیمی دیگر وعده‌های غذایی بدون آووکادو بود.

به گفته پژوهشگران، هدف این مطالعه اثبات تاثیر آ ووکادو در کاهش وزن نبود بلکه هدف، بررسی تفاوت‌هایی است که ناشی از آووکادو در سلامت روده با گرفتن نمونه خون، ادرار و مدفوع بود.

افزایش باکتری‌های مفید

نتایج آزمایش‌ها نشان داد که کسانی که آووکادو می‌خورند، باکتری مفید روده‌هایشان که فیبرها را تجزیه می‌کنند، افزایش می‌یابد. به گفته پژوهشگران، اسید صفراوی با افزایش مناسب اسیدهای چرب زنجیره کوتاه، کاهش می‌یابد.

پروفسور هانا هولچر پژوهشگر ارشد این مطالعه، گفت آنها می‌خواهند این تئوری را آزمایش کنند که چربی‌ها و فیبرهای موجود در آووکادو بر میکروبیوم روده تأثیری مثبت دارند.

جذب کمتر چربی‌ها

آووکادو سرشار از چربی است با این حال محققان دریافتند گروه آووکادو کمی بیشتر از گروه کنترل، کالری مصرف می‌کرد؛ بدین معنا که کسی که آووکادو نمی‌خورد، چربی بیشتری از مدفوع دفع کرده است.

پروفسور هولچر گفت: «افزایش ترشح چربی به این معنی است که شرکت‌کنندگان در مطالعه، انرژی کمتری از غذاهایی که می‌خورند را جذب می‌کنند.»

کاهش اسیدهای صفراوی

این امر به احتمال زیاد به دلیل کاهش اسیدهای صفراوی است که همان مولکول‌های ترشح شده توسط دستگاه گوارش است که به بدن اجازه می‌دهد، چربی‌ها را جذب کند.

پروفسور هولچر توضیح داد: «ما دریافتیم که میزان اسیدهای صفراوی در مدفوع کمتر و میزان چربی در مدفوع در گروه آووکادو بیشتر است.»

12 گرم الیاف

پروفسور هولچر خاطرنشان کرد که محتوای فیبر محلول نیز بسیار مهم است، زیرا یک آووکادو متوسط، حدود 12 گرم فیبر تأمین می‌کند که گام بلندی تا رسیدن به مقدار 28 تا 34 گرم فیبر توصیه شده در روز است.