.
.
.

بازداشت دو کارمند سفارت ترکیه در یونان به اتهام جاسوسی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در رویدادی احتمالاً منجر به وخامت بیشتر روابط آتن-آنکارا خواهد شد، خبرگزاری رسمی یونان روز جمعه 18 دسامبر 2020 گزارش داد که منشی کنسولگری ترکیه در جزیره رودس به اتهام جاسوسی دستگیر شد. وزارت خارجه ترکیه بلافاصله این اقدام را محکوم کرد.

خبرگزاری یونان گزارش داد مقامات امنیتی، منشی کنسولگری ترکیه در جزیره رودس را به اتهام جاسوسی دستگیر کردند. پلیس این مقام مسئول را که شهروندی یونانی است و در کنسولگری ترکیه در جزیره رودس کار می کرد ، پس از یک هفته بازجویی، دستگیر کرد. پیش از یک شهروند دیگر یونانی نیز دستگیر شد.

یک مقام مسئول پلیس به رویترز گفت: «آشپز کنسولگری ترکیه در رودس و شخص دیگری که به عنوان سرآشپز در یک کشتی تفریحی میان رودز و کاستلوریزو کار می کرد نیز دستگیر شدند.»

شایان ذکر است که جزیره یونانی کاستلوریزو در نزدیکی سواحل ترکیه واقع شده است. یکی از مظنونان به فیلمبرداری از تحرکات ارتش یونان در دریای اژه متهم است. رسانه های یونانی گزارش دادند که این دو از اقلیت مسلمان یونانی ساکن شمال این کشور بودند.

خبرگزاری «آناتولی» ترکیه هم گزارش داد که «وزارت امور خارجه ترکیه، دستگیری یکی از کارمندان سرکنسولگری ترکیه در جزیره رودس توسط مقامات یونانی را به عنوان بخشی از تحقیقات مربوط به اتهامات جاسوسی به دلیل عکسبرداری او از کشتی، را محکوم می کند.»

تلویزیون «تی آر تی» به نقل از وزارت امور خارجه ترکیه گزارش داد که دستگیری شهروندان یونانی که به عنوان کارمندان ما کار می کنند، ناقض مفاد کنوانسیون وین در مورد روابط کنسولی و حق آزادی و امنیت در کنوانسیون اروپایی حقوق بشر است.»

نیکوس دندیاس وزیر خارجه یونان، دو روز پیش ، تأکید کرد که «به ترکیه به عنوان عامل بر هم زننده ثبات منطقه ما نگریسته شده» و این آنکارا است که گفت و گو با آتن را متوقف کرده است و نه بالعکس.

او همچنین افزود: «ما باید مکان خطوط قرمز را برای ترکیه توضیح دهیم.» و ترکیه اقدامات تحریک آمیز خود را متوقف سازد.

وزیر خارجه یونان گفت: «من تأکید می کنم که تعامل کنونی اتحادیه اروپا با ترکیه به عنوان مشکلی است که اروپا با آن روبرو است و نه به عنوان کشوری که با یونان و قبرس اختلاف دارد.»