لامپ‌های ال‌ای‌دی که با تابش فرابنفش خود ویروس کرونا را می‌کشند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

طبق آنچه روزنامه بریتانیایی «دیلی میل» به نقل از مجله «شیمی و فوتوبیولوژی» منتشرکرده، نتایج یک مطالعه علمی جدید نشان می‌دهد، استفاده از لامپ‌های «ال‌ای‌دی» که نور فرابنفش ساطع می‌کنند، می‌تواند ویروس‌های کرونا را نابود کند و لامپ‌های ابتکاری را می‌توان در سیستم‌های تهویه برای ضدعفونی کردن اتاق‌ها ادغام کرد.

اثربخشی اشعه فرابنفش در از بین بردن ویروس‌های کرونا از جمله ویروس عامل بیماری کووید 19، پیشتر اعلام شده بود اما آزمایش‌های اجرا شده در این مطالعه که شامل اشعه فرابنفش تابش یافته از لامپ‌های ال‌ای‌دی نیز شد، شفا بخشی و کارآمدی آن اثبات گردید.‌

لامپ‌های ال‌ای‌دی به انرژی بسیار کمی نیاز دارند و معمولاً به عنوان جایگزین لامپ‌های قدیمی استفاده می‌شوند.

برتری بر اسپری شیمیایی

نتایج این مطالعه نشان داد که اشعه فرابنفش نسبت به روش‌های استریل با اسپری شیمیایی، به ویژه در ضدعفونی کردن اتوبوس، قطار، سالن‌های بدن‌سازی یا هواپیما، برتر است. اسپری شیمیایی به نیروی انسانی فیزیکی احتیاج دارد و برای افزایش اثربخشی آن باید مدتی روی سطوح باقی بماند.

این در حالی است که می‌توان سیستم‌های ضدعفونی‌کننده لامپ‌ها ال‌ای‌دی را در سیستم تهویه نصب و هوای جذب شده را استریل کرد و سپس آن را دوباره در اتاق یا خودرو روشن کرد.

این مطالعه، اثربخشی دو طول موج نور را در از بین بردن ویروس کرونا نشان داد که باعث شیوع کووید 19 شده است. نتایج نشان داد که امواج نوری 265 نانومتری، معیار اثربخش‌تری در از میان بردن ویروس است در حالی که ال‌ای‌دی‌‌های با طول موج 285 نانومتر که به راحتی در دسترس هستند نیز کاملاً مناسب هستند، زیرا در کمتر از 30 ثانیه، نور با طول موج 285 نانومتر توانایی از میان بردن 99.9٪ از کل عوامل بیماری‌زای ویروسی را دارد.

کاربردهای گوناگون

این مطالعه توصیه می‌کند که از لامپ‌های فرابنفش در دستگاه‌ ها و خدمات معمولی مانند تهویه هوا، جاروبرقی و سیستم‌های آب برای استریل کردن آنها استفاده شود.

شرکت «داینامیکز» سازنده وسایل الکترونیکی مستقر در ایالات متحده، از دستگاه ضد ویروس کرونا رونمایی کرده است که برای جذب و از بین بردن میکروب‌ها با اشعه فرابنفش با شدت بالا کار می‌کند.

فناوری نانوویو

این شرکت آمریکایی از فناوری جدید با نام «نانوویو»، رونمایی کرده که توانایی خود را برای از بین بردن 99٪ ویروس کرونا در کمتر از 2 هزار ثانیه ثابت کرده است.

این دستگاه نوآورانه از 4 موتور هواکش تشکیل شده که هوا را تا گنجایش 300 لیتر مکیده و دوباره با فاصله بیش از 3 متر از نازل دستگاه، عاری از ویروس و میکروب به داخل اتاق پمپاژ می‌کند که در داخل آن نخستین لامپ فرابنفش بسیار قوی کاملا انعطاف‌پذیر جهان، فضا را کاملا استریل می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید