آنکارا: به رغم تحریم‌‌های واشنگتن به گسترش صنایع دفاعی خود ادامه می‌دهیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

در پی تحریم‌های واشنگتن علیه آنکارا به علت خرید سامانه روسی «اس 400»، اسماعیل دمیر رئیس شرکت صنایع دفاعی ترکیه، اعلام کرد که «آنکارا مصمم است به رغم تحریم‌های ایالات متحده و چه بسا با سرعتی بیشتر، مسیر توسعه صنایع دفاعی داخلی را ادامه دهد.»

دمیر سه‌شنبه 15 دسامبر گفت: «ما انتظار داریم که تحریم‌های آمریکا علیه ترکیه در چارچوب مشخص شده خود باقی بماند و بر روابط دو کشور تأثیر نگذارد.»

او افزود: «ما و آمریکا در ناتو و همچنین در سطوح مختلف، رابطه داریم و همه مایل هستیم این روابط ادامه یابد.»

خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه نیز به نوبه خود با تاکید بر این كه تحریم‌های اعمال شده ایالات متحده علیه كشورش به علت خرید سامانه روسی «اس 400»، همه ارزش‌های اتحاد آنها را تضعیف كرده، خواستار همکاری مجدد میان این دو كشور عضو ناتو شده است.

آکار گفت: «تصمیم به تحریم، همه ارزش‌های اتحاد میان دو کشور را متزلزل کرده است ... بازگشت به همکاری و همبستگی با ایالات متحده، کمک قابل توجهی به صلح و امنیت در منطقه و جهان خواهد کرد.»

قابل توجه است که وزارت خزانه داری آمریکا دوشنبه 14 دسامبر، از اعمال تحریم‌ها علیه ترکیه و مشخصا اسماعیل دمیر مدیریت صنایع دفاعی و مدیر آن خبر داد.

یک وب سایت وابسته به این وزارتخانه گفت که ایالات متحده، تحریم‌هایی را علیه مرکز صنایع دفاعی ترکیه، رئیس و سه کارمند آن به دلیل خرید سامانه روسی اس 400 اعمال کرده است.

علاوه بر این، تحریم‌های آمریکا علیه ترکیه شامل تعلیق فروش هواپیماهای جنگنده اف 35 به آنکارا است زیرا پمپئو وزیر خارجه آمریکا از ترکیه خواسته بود که فوراً به بحران ناشی از خرید سامانه روسی اس 400 پایان دهد. تحریم‌ها شامل ممنوعیت همه مجوزهای صادرات و مجوزهای داده شده به آژانس خریدهای دفاعی ترکیه است.

اشتباهی بزرگ

وزارت خارجه ترکیه در پاسخ به این تحریم‌ها تاکید کرد که تحریم‌های یک جانبه آمریکا را رد و محکوم می‌کند
وزارت خارجه ترکیه با تاکید بر این که «تحریم‌های آمریکا به روابط میان دو کشور آسیب می‌رساند و ترکیه پاسخ لازم را خواهد داد»، از واشنگتن خواست هر چه زودتر این «اشتباه بزرگ» را مورد بازبینی قرار دهد.

این سازمان همچنین با تاکید بر اینکه «تحریم‌های آمریکا به روابط آسیب می‌رساند و ترکیه پاسخ لازم را خواهد داد»، واشنگتن را به بررسی «اشتباه بزرگ» و پس گرفتن آن در اسرع وقت فراخواند.

قابل ذکر است که واشنگتن پیشتر به آنکارا هشدار داده بود که سامانه اس 400 را خریداری نکند اما ترکیه این سامانه روسی را خریداری کرد و هشدارهای آمریکا را نادیده گرفت.

کنگره آمریكا لایحه بودجه وزارت دفاع را تصویب کرد كه مشتمل بر مجازات علیه تركیه به علت خرید سامانه پدافند هوایی روسی است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم