فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • آمریکا حاکمیت پادشاهی مغرب بر صحرای غربی را به رسمیت شناخت

  منبع: دبی_العربیه.نت فارسی

  ایالات متحده آمریکا شامگاه پنج‌شنبه 10 دسامبر 2020 اعلام کرد که از این روز به بعد حاکمیت پادشاهی مغرب بر کل سرزمین‌های صحرای غربی را به رسمیت می‌شناسد.

  به گزارش خبرگزاری‌ها کاخ سفید پنج‌شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که «ایالات متحده همانند دولت‌های پیشین بر حمایت از پیشنهاد پادشاهی مغرب برای برقراری خودگردانی به عنوان تنها اساس برای حل عادلانه و دائمی نزاع درباره سرزمین‌های صحرای غربی تاکید می‌کند».

  در این بیانیه همچنین آمده است که «ایالات متحده آمریکا از امروز (پنج‌شنبه 10دسامبر 2020) حاکمیت پادشاهی مغرب بر کل سرزمین‌های صحرای غربی را به رسمیت می‌شناسد و مجددا بر حمایت خود از پیشنهاد جدی، قابل اطمینان و واقعی مغرب ‌برای برقراری خودگردانی به عنوان تنها اساس برای حل عادلانه و دائمی نزاع درباره سرزمین‌های صحرای غربی تاکید می‌کند».

  کاخ سفید همچنین تاکید کرد که برقراری خودگردانی حقیقی تحت حاکمیت پادشاهی مغرب تنها راه حل ممکن برای این مناقشه است.

  در این بیانیه همچنین آمده که «آمریکا معتقد است که برپایی دولت مستقل صحرا گزینه‌ای واقعی برای پایان دادن به نزاع نیست و خودگردانی حقیقی تحت حاکمیت مغرب تنها راه حل ممکن است».

  افتتاح کنسولگری آمریکا در صحرای غربی

  افزون بر آن کاخ سفید همه طرف‌ها را تشویق کرد که بی درنگ به رایزنی‌ها بپیوندند و طرح پادشاهی مغرب برای اعلام خودگردانی در صحرای غربی را به عنوان تنها چارچوب برای مذاکرات درباره راه حل مورد قبول دو طرف، به کار گیرند.

  کاخ سفید همچنین اعلام داشت که ایالات متحده و به منظور «تسهیل پیشرفت به سوی تحقق این هدف، توسعه اقتصادی و اجتماعی را در کشور پادشاهی مغرب و همچنین اقلیم صحرای غربی تشویق می‌کند».

  همچنین و در راستای تحقق این هدف کنسولگری ایالات متحده آمریکا در صحرای غربی در شهر الداخله این اقلیم و به منظور تقویت فرصت‌های اقتصادی و تجاری برای مغرب افتتاح خواهد شد.

  علاوه بر این دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا در پیامی بر شبکه «توئیتر» نوشت که او امروز(پنج‌شنبه) اعلامیه‌ای را به امضا رسانده که حاکمیت پادشاهی مغرب بر صحرای غربی را به رسمیت می‌شناسد.

  این در حالی است که ترامپ در توئیت دیگری اعلام کرد که پادشاهی مغرب و اسرائیل برای «برقراری روابط کامل دیپلماتیک» با همدیگر به توافق رسیدند.

  ترامپ افزود: «یک روز تاریخی دیگر… دوستان عظیم ما اسرائیل و پادشاهی مغرب با برقراری روابط دیپلماتیک کامل (فیمابین) توافق کردند».

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران