فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • آمریکا: ایران احتمالا با حمله به اسرائیل به ترور فخری‌زاده واکنش نشان دهد

  منبع: دبی_العربیه.نت فارسی

  ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا شامگاه پنج‌شنبه 10 دسامبر 2020 اعلام کرد که احتمالا ایران با حمله به اسرائیل به ترور محسن فخری‌زاده دانشمند هسته‌ای این کشور پاسخ دهد.
  به گزارش خبرگزاری‌ها ژنرال کنت مکنزی فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا(سِنتکام) شامگاه پنج‌شنبه ضمن ابراز نگرانی درباره اقدام احتمالی شبه‌نظامیان وابسته به ایران در انجام عملیاتی بدون رجوع به تهران و با اشاره به این‌که ایران «سلاح‌های پیشرفته‌ای را در اختیار این گروههای شبه‌نظامی قرار داده است» گفت که او بر این باور است احتمالا ایران در واکنش به ترور محسن فخری‌زاده، دانشمند هسته‌ای این کشور، به اسرائیل حمله نظامی کند.
  او در ادامه توضیح داد که ایران معمولا با تاخیر رفتار کرده و در اتخاذ واکنش درنگ می‌کند.
  فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا همچنین ضمن تاکید کرد این که دولت عراق در اقدام علیه این گروه‌های شبه‌نظامی مورد حمایت ایران، نقش فعالی داشته، در ادامه گفت که «این نشانه همکاری خوب میان دولت‌هایمان است».
  ژنرال مکنزی افزود که اسماعیل قاآنی فرمانده جدید سپاه قدس و جانشین قاسم سلیمانی در سپاه پاسداران ایران از نفوذ مشابهی نظیر آنچه سلیمانی داشته، برخوردار نیست.
  او همچنین افزود که «عدم توانایی ایران در خارج کردن آمریکا از عراق دلیل بر ضعف جانشین سلیمانی و جنگ سلطه میان جناح‌های قدرت در تهران است».
  در همین راستا ارتش آمریکا روز پنج‌شنبه 10 دسامبر 2020 دو فروند بمب‌افکن استراتژیک B52 را بر فراز آب‌های خلیج به پرواز در آورد، اقدامی که مسئولان آمریکایی آن را «هشدار مستقیم به ایران» توصیف کردند.
  پیام بازدارنده به ایران
  از سویی ژنرال فرانک مک‌کنزی عالی‌ترین فرمانده نیروهای آمریکایی در خاورمیانه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: «توان و ماموریت پروازی بی‌وقفه بمب‌افکن‌های استراتژیک به همه نقاط جهان و ادغام سریع آنها با هم پیمانان متعدد منطقه‌ای، نشان از ارتباط تنگاتنگ و پای‌بندی مشترک ما به امنیت و ثبات منطقه دارد».
  ضربه انتقام‌جویانه
  از طرفی آمریکا نگران حمله انتقام‌جویانه ایران در اولین سالگرد کشته شدن قاسم سلیمانی فرمانده سابق نیروی قدس سپاه پاسداران ایران است که در ژانویه گذشته در اطراف فرودگاه بغداد توسط پهپادهای آمریکایی هدف قرار گرفته و کشته شد.
  دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا پس از کشته شدن قاسم سلیمانی، او را تروریست شماره یک جهان خواند که شخصا دستور از میان برداشته شدنش را داده است. ترامپ گفت که سلیمانی باعث کشته شدن هزاران آمریکایی شده و باید سال‌ها پیش از این از میان برداشته می‌شد.
  گروههای شبه‌نظامی وابسته به ایران هم از آن زمان تاکنون بارها به محل حضور نیروهای آمریکایی مستقر در عراق راکت پرتاب کرده‌اند و مسئولان آمریکایی نیز بیم آن دارند که حمله بزرگتر و کشنده‌تری از سوی ایران در راه باشد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران