گرتا تونبری فعال محیط زیست برای یک روز سردبیر بزرگترین روزنامه سوئد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

گرتا تونبری، نوجوان فعال محیط زیست سوئدی برای روز یکشنبه، مسئولیت سردبیری روزنامه سوئدی داگنس نیهتر «Dagens Nyheter» را بر عهده گرفت. این روزنامه، پرتیراژترین روزنامه صبح سوئد به شمار می‌آید.

روزانه حدود 350000 نسخه از این روزنامه در سوئد به فروش می‌رسد و حدود یک میلیون نفر نیز از طریق اینترنت آن را می‌خوانند. پس از آنکه گرتا تونبری که رهبری جنبش «جمعه‌ها برای آینده» را بب عهده دارد، مسئولیت اداره یک روزه این روزنامه را به عهده گرفت، از این فرصت برای نشر مقالات مرتبط با آب و هوا و برخی از نوشته‌های خود استفاده کرد.

تونبری بارها از رسانه‌های مهم به دلیل عدم توجه کافی به بحران تغییر اقلیم انتقاد کرده بود. اوائل سال جاری او با کارمندان داگنس نیهتر، ملاقات کرد و با آنها در این زمینه گفت‌وگو کرد.

پس از این جلسه گفت‌وگو، رئیس هیئت تحریریه پیتر ولودارسکی، تصمیم گرفت تا به مدت یک روز ریاست تحریریه را برای برجسته کردن موضوع محیط زیست به تونبری تحویل دهد.

تونبری در حساب کاربری خود خلاصه‌ای از روز کاری‌اش را به اشتراک گذاشت و ویدیویی شامل جزئیاتی درباره نحوه انتشار CO2 در جهان تا سال 2036 را منتشر کرد.

این فعال محیط زیست مقاله‌ای در روزنامه منتشر کرد که در آن تغییرات اقلیمی را به عنوان یک مسئله «فوق‌العاده فوری» توصیف کرد و افزود که این «بخشی از یک بحران بزرگتر» است.

سردبیری تونبری در روزنامه، حتی برای یک روز، موجب نگرانی برخی از افراد به ویژه «آنا کاربری» سردبیر رسانه رقیب، سونسکا داگبلادت «Svenska Dagbladet»، شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید