فاوشی به خاطر انتقاد از عجله کردن بریتانیا در استفاده از واکسن کرونا پوزش خواست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

کارشناس ارشد کنترل بیماری‌های عفونی ایالات متحده به دلیل انتقادش در مورد عجله مقامات بریتانیا برای گرفتن مجوز واکسن کووید 19 پوزش خواست و تاکید کرد که به مسئولان أمور بهداشتی بریتانیا اعتماد زیادی دارد.

دکتر آنتونی فاوشی، مدیر انستیتوی ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی، در مصاحبه قبلی جنجال برانگیخت که در آن او گفته بود، مسئولان واکسیناسیون در بریتانیا عملکردی توام «با احتیاط» همچون سازمان غذا و داروی ایالات متحده نداشتند.

فاوشی در آن زمان بر این باور بود كه آژانس تنظیم كننده دارو و مراقبت‌های بهداشتی بریتانیا مانند شخصی است كه «ماراتن را دور زده و در نیمه پایانی شركت كرده و در صدور این تأیید، عجله كرده است». وی این عملکرد را با سازمان غذا و داروی آمریكا مقایسه كرد كه به گفته وی مراقب بود از قضاوت سریع در مورد واكسن جلوگیری کند زیرا نمی خواهد شک و تردیدی در مورد واکسن بوحود آید.

فاوشی، پنجشنبه 3 دسامبر گفت که در صدد ابراز این مطلب بود که مقامات ایالات متحده، کارکرد متفاوتی با همتایان بریتانیایی دارند که لزوما بهتر نیست، اما گفته‌های فاوشی نتوانست مطلب را به درستی ادا کند.

فاوشی به بی بی سی گفت: «من هم به جامعه علمی و هم جامعه سازمانی بریتانیا اعتماد زیادی دارم و هر کسی که من و روابط من با این نهادها را به معنای واقعی کلمه طی دهه‌ها بشناسد ، می‌داند که این چنین است.»

بریتانیا چهارشنبه 2 دسامبر نخستین کشور غربی بود که مجوز استفاده از واکسن کووید 19 را به شکل گسترده داد و مسئولان امر، موافقت فوری خود را با محصول تولید شده توسط شرکت آمریکایی فایزر و شرکت آلمانی بیونتک اعلام کردند. به گفته منتقدان، مسئولان امر در بریتانیا در بررسی داده‌ها در مورد ایمنی و کارآیی واکسن عجله به خرج دادند.

فاوشی این ایده را رد کرد و گفت که سازمان غذا و دارو باید به دلیل تردید زیاد در مورد واکسن‌ها در ایالات متحده، حرکت محتاطانه‌تری داشته باشد. به همین دلیل، «نهادهای نظارتی ایالات متحده تمام اطلاعات اولیه شرکت فایزر و بیونتک را به روشی بررسی میکنند که نمی‌توانست با سرعت بیشتری انجام شود.»

فاوشی گفت که حداقل یک هفته دیگر طول می‌کشد تا سازمان غذا و دارو، بررسی خود را کامل کند، اما ایالات متحده و بریتانیا در نهایت به یک جمع بندی خواهند رسید.

او گفت: «در نهایت، این واکسن از ایمنی و کارآمدی برخوردار است... مردم بریتانیا آن را بدست می‌آورند و آنها واقعاً كار خوبی انجام می‌دهند. مردم ایالات متحده نیز این كار را خواهند کرد و ما هم كار خوبی انجام خواهیم داد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم