الیوت آبرامز: ایران احتمالا از گرفتن انتقام ترور فخری‌زاده خودداری خواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران و ونزوئلا شامگاه پنج‌شنبه 3 دسامبر 2020 گفت که ایران به شدت نیاز به کاهش تحریم‌های آمریکایی اعمال شده علیه این کشور دارد و از این رو احتمالا از گرفتن انتقام ترور فخری‌زاده خودداری کند.

الیوت آبرامز نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران و ونزوئلا شامگاه پنج‌شنبه در گفتگو با خبرگزاری «رویترز» بیان کرد ‌که ایران احتمالا تا سرکار آمدن جو بایدن رئیس جمهوری منتخب آمریکا از اقدام برای گرفتن انتقام ترور محسن فخری‌زاده دانشمند هسته‌ای ایرانی منصرف شود.

این مقام آمریکایی علت این رویکرد ایران را نگرانی آن از به خطر افتادن امکان کاهش تحریم‌ها در آینده توصیف کرد.

آبرامز همچنین در گفتگو با رویترز گفت که ایران شدیدا نیاز به کاهش تحریم‌های آمریکایی اعمال شده بر این کشور دارد و این موضوع به ویژه تا انتقال قدرت از دونالد ترامپ به جو بایدن در 20 ژانویه به عنوان عنصری اساسی در اتخاذ هر گونه تصمیمی برای واکنش به کشته شدن دانشمند هسته‌ای ایران نقش خواهد داشت.

ابرامز همچنین افزود که «چنانچه (ایران) خواهان کاهش تحریم‌ها باشد خود می‌داند که بعد از 20 ژانویه نیاز به ورود به نوعی از مذاکرات خواهد داشت و به همین خاطر درک خواهد کرد که هر گونه اقدامی در مدت باقی‌مانده تا 20 ژانویه احتمال کاهش تحریم‌ها را دشوارتر خواهد کرد».

محسن فخری زاده که پیش از این در ایران زیاد شناخته شده نبود از سوی اسرائیل اما به عنوان بازیگر اصلی در تلاش‌های ایران برای دست‌یابی به تسلیحات هسته‌ای شناسایی شد و به دنبال آن جمعه گذشته در کمینی که برای او در منطقه آبسرد دوماند در نزدیکی تهران طرح‌ریزی شده بود خودرو حامل او هدف حمله قرار گرفته و ترور شد.

از سویی حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران روز پنج‌شنبه در گفتگوی تلفنی با رجب‌طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه با اشاره به کشته شدن محسن فخری‌زاده چهره سرشناس برنامه اتمی ایران تاکید کرد که « حق دولت ایران است که در زمان مناسب انتقام خون این دانشمند هسته‌ای را از عوامل آن بگیرد.»

به گزارش وبگاه الف روحانی در این گفتگو مدعی شد که «برای ما شیوه‌ای که در این ترور استفاده شده و اینکه توسط چه کسانی انجام گرفته است، کاملاً مشخص است.»

رئیس‌جمهوری ایران پیش از این هم در واکنش به کشته شدن فخری‌زاده دانشمند هسته‌ای ایران، اسرائیل را متهم به نقش داشتن در این حادثه دانسته و وعده داده بود که کشورش در وقت مناسب پاسخ خواهد داد.

شبکه خبری العالم ایران از روحانی نقل کرد که گفته « بازگشت ایران به تعهدات هسته‌ایش به پایبندی دیگر طرف‌‌ها بستگی دارد»، او همچنین ابراز امیدواری کرد که دولت جدید آمریکا از اشتباه‌های دولت کنونی این کشور درس عبرت بگیرد.

محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران نیز پنج‌شنبه اسرائیل را به دست داشتن در ترور محسن فخری زاده دانشمند هسته‌ای کشورش متهم کرد و گفت: «اسرائیل اقدام‌های خصمانه‌ای را ضد ایران انجام می‌دهد که آخرین آن ترور فخری‌زاده دانشمند هسته‌ای ایران است.

ظریف در ادامه سخنانش گفت: «به گفتگوها درباره توافق هسته‌ای با غرب باز نخواهیم گشت». وزیر خارجه ایران همچنین خواستار ابراز حسن نیت از سوی ایالات متحده آمریکا در بازگشت به توافق حول برنامه هسته‌ای ایران شد و گفت در چنین شرایطی است که تهران به طور کامل به توافق پایبند خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم