فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • نشست شورای امنیت درباره تیگرای به درخواست کشورهای اروپایی

  منبع: دبی - العربیه.نت، فارسی

  منابع دیپلماتیک روز سه‌شنبه 24 نوامبر 2020 گزارش کردند که شورای امنیت سازمان ملل نشستی پشت درهای بسته برگزار کرد تا موضوع درگیری‌ها در منطقه تیگرای در شمال اتیوپی را به بحث و بررسی بگذارد. در حالی که کشورهای اروپایی برای برگزاری این نشست اصرار داشتند، کشورهای آفریقایی خواستار به تعویق افتادن آن و اعطای مهلت بیشتر به تلاش‌های میانجی‌گرانه آفریقایی شدند.

  یک دیپلمات اروپایی که هویتش فاش نشد گفت کشورهای بلژیک، آلمان، فرانسه، استونی و بریتانیا به عنوان اعضای اروپایی شورای امنیت خواستار مطرح شدن موضوع تیگرای در روز سه‌شنبه شدند.

  پیش از این هم منابع دیپلماتیک دیگری گزارش کرده بودند که اولین نشست شورای امنیت درباره منطقه تیگرای به درخواتس کشورهای آفریقایی لغو شد.

  یک دیپلمات آفریقایی که هویت او نیز فاش نشد، گزارش کرد آفریقای جنوبی، نیجر، تونس و سانت وینست وگرینادا که پیش از این خواستار نشست غیرعلنی شده بودند، درخواست خود را پس گرفته تا یک هیات از دیپلمات‌های آفریقایی که برای میانجی‌گری به اتیوپی رفته، زمان کافی برای پیشبرد تلاش‌هایش داشته باشد.

  همزمان جبهه آزادی‌بخش ملت تیگرای اعلام کرد یک لشکر زرهی ارتش اتیوپی را در نزدیکی میکیلی مرکز اقلیم تیگرای منهدم کرد.

  در واکنش به مهلت 72 ساعته‌ای که ابی احمد نخست‌وزیر اتیوپی برای تسلیم شدن رهبران منطقه تیگرای تعیین کرد، رئیس این جبهه جدایی‌طلب اعلام کرد ملتش آماده مرگ است.

  در جدیدترین درگیری‌ها میان ارتش فدرال اتیوپی و جدایی‌طلبان، رهبران نیروهای تیگرای اعلام کرد محاصره شهر میکیلی صحت ندارد. پیش از این دولت اتیوپی مدعی محاصره شدن این شهر شده بود.

  ارتش اتیوپی روز دوشنبه 23 نوامبر خطاب به ساکنان مرکز اقلیم تیگرای اعلام کرد که «اگر خودتان را نجات ندهید، به شما رحم نخواهیم کرد.»

  دیدبان حقوق بشر این تهدید را که پیش از حمله ارتش به فرماندهان تیگرای، خطاب به شهروندان مطرح شد، «نقض قوانین بشردوستانه بین‌المللی» خواند.

  اعضای شورای امنیت در میانه ماه نوامبر 2020 به موضوع درگیری‌ها در منطقه تیگرای اتیوپی ورود کردند اما در آن زمان گفتگوهای رسمی در جریان نبود. بر اساس گزارش‌های دیپلماتیک در نشست ناهار ماهانه‌ای که به صورت مجازی به میزبانی آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل برگزار شد، موضوع تیگرای برای اولین بار مطرح شد.

  آدیس‌آبابا در چهارم نوامبر 2020 حمله‌ای علیه جدایی‌طلبان اقلیم تیگرای ترتیب داد که موجب فرار بیش از 40 هزار نفر به سودان شد. این عملیات با هدف مبارزه با اعضای جبهه‌ آزادی‌بخش ملت تیگرای است که دولت مرکزی آنها را به شورش و تلاش برای سرنگونی دولت متهم می‌کند.

  سه هفته پس از آغاز این عملیات، دولت مرکزی اتیوپی در حال برنامه‌ریزی برای محاصره شهر میکیلی مرکز اقلیم تیگرای و محل استقرار دولت محلی این اقلیم است.

  آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل جمعه گذشته خواستار بازگشایی «گذرگاه‌های انساندوستانه» برای ارسال کمک‌های ضروری برای شهروندانی که در این درگیری گیر افتاده‌اند، شد ولی آدیس‌آبابا همه تلاش‌های میانجی‌گرایانه را رد کرد؛ موضوعی که باعث ابراز تاسف آنتونیو گوترش شد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران