.
.
.

نشست ژنو؛ دبیرکل سازمان ملل خواهان آتش‌بس فوری در افغانستان شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد سه‌شنبه 24 نوامبر در نشست ژنو اعلام کرد، از ادامه سطح بالای خشونت در افغانستان «بسیار نگران» است و باید آتش‌بس فوری بدون قید و شرط میان طرف‌های درگیر در این کشور برقرار شود.

براساس اعلامیه‌ای سازمان ملل متحد، گوترش اضافه کرد: «من همچنین نسبت به ادامه سطح بالای خشونت، به ویژه حملات شنیع اخیر علیه افراد ملکی، از جمله شاگردان، بسیار نگران هستم. مردم افغانستان مدت طولانی است که رنج می‌کشند».

گوترش اضافه کرد، برای نجات جان مردم و جلوگیری از گسترش شیوع کرونا باید تلاش‌ها برای برقراری آتش‌بس فوری و بدون قید و شرط در افغانستان دو برابر شود.

او علاوه کرد، این یک زمینه مناسب برای مذاکرات صلح افغانستان در دوحه و یک فرصت مهم برای تحقق آرزوهای دیرینه مردم افغانستان ایجاد می‌کند.

گوترش اظهار کرد: «یک پروسه فراگیر که در آن زنان، جوانان و قربانیان جنگ به طور معنی‌دار نمایندگی داشته باشند، بهترین امید به صلح پایدار است. اگر ما بتوانیم آن را با فرصت‌های اقتصادی متصل کنیم، چشم‌اندازها حتی بیشتر خواهند بود. امروز فرصتی برای همکاری مشترک در جهت رسیدن به آن هدف است».
دبیرکل سازمان ملل متحد تاکید کرد: «زنان افغان در جنگ‌ها هزینه زیادی پرداخت کرده اند. برخی از آنها مورد خشونت شدید قرار گرفته اند؛ دیگران عزیزان، خانه‌ها و اجتماعات خود را از دست داده اند؛ بسیاری زنان از فرصت‌هایی، از جمله تعلیم وتربیه و حقوق اولیه معیشت، زمین، شخصیت حقوقی و زندگی عاری از خشونت، همچنان محروم هستند».آنتونیو گوترش گفت، زنان و دختران افغان نیاز به حمایت مداوم جامعه جهانی دارند و کاملاً ضروری است که روند صلح فراگیر باشد و زنان در تعیین نتیجه آن نقش معنی‌دار و برابر داشته باشند.

او از همسایگان و شرکای افغانستان خواست تا با استفاده از این فرصت‌های همکاری، سهم خود را در ساختن آینده‌ای صلح‌آمیز ایفا کنند و سازمان ملل در کنار افغان‌ها است.

شایان ذکر است که نشست دو روزه ژنو به هدف کمک مالی به افغانستان دوشنبه 23 نوامبر در کشور سویس برگزار شد و هنوز هم ادامه دارد. تا کنون شش میلیارد دالر کمک مالی برای چهار سال آینده افغانستان در این نشست اعلام شده است.