.
.
.

پس از 3 دهه از تسلط جدای‌خوهان ارمنی ارتش آذربایجان امروز وارد آقدام شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

صبح روز جمعه 20 نوامبر 2020، ارتش جمهوری آذربایجان در پی نخستین عقب‌نشینی نیروهای ارمنی بر اساس توافقنامه پایان جنگ، ورود خود به منطقه آقدام در مجاورت قره‌باغ کوهستانی را اعلام کرد.

وزیر دفاع آذربایجان در این باره گفت: «واحدهای ارتش آذربایجان وارد منطقه آقدام شدند»، این منطقه به مدت سی سال تحت کنترل جدایی‌طلبان ارمنی بود اما پس از شکست آنها در درگیری خونین پاییز امسال، مجبور به واگذاری آن به جمهوری آذربایجان شدند.

عقب‌نشینی نیروهای ارمنی
عقب‌نشینی نیروهای ارمنی

این اولین منطقه‌ای است که پس از واگذاری آن توسط ارامنه، ارتش آذربایجان بدون جنگ به آن وارد می‌شود.

افزون بر مناطقی در قره‌باغ از جمله شوشا دومین شهر بزرگ این منطقه، براساس توافقنامه میان طرف‌های درگیر، باکو هفت قلمرو را که کمربند امنیتی جمهوری آذربایجان را تشکیل می‌دهند بازپس می‌گیرد.

باکو کنترل چهار منطقه را از طریق نبرد به کنترل خود درآورد و تحویل سه منطقه دیگر را امروز جمعه با بازپس‌گیری آقدام آغاز کرد، قرار است دو منطقه کلبجر و لاچین به ترتیب در 25 نوامبر و 1 دسامبر به آذرباجان واگذار شوند.

نیروهای ارمنی پیش از عقب‌نشینی از آقدام
نیروهای ارمنی پیش از عقب‌نشینی از آقدام

آذربایجان ضرب الاجل تعیین شده برای ارمنستان جهت خروج از منطقه قره‌باغ را تا 25 نوامبر تمدید کرده است.

الهام علی‌اف رئیس‌جمهوری آذربایجان، متعهد شده است با بازپس‌گیری مناطقی که قبلاً تحت کنترل ارمنستان بود، از کلیساهای مسیحیان در این منطقه محافظت شود.

پس از آنکه ارمنستان و آذربایجان توافق‌نامه برقراری آتش‌بس را با وساطت روسیه امضا کردند، درگیری میان دو طرف که در اواخر ماه سپتامبر در منطقه قره‌باغ آغاز شده بود به پایان رسید.

ساکنان ارمنی روستاهای منطقه‌ای که قرار است به کنترل باکو درآید، پیش از تخلیه آنها و فرار به سمت ارمنستان، خانه‌های محل سکونت خود را به آتش کشیدند.

آقدام
آقدام

نیروهای ارمنی از زمان پایان جنگ جدایی‌طلبانه در 1994، قره‌باغ و مناطق وسیع همجوار آن را در کنترل خود داشتند.

جنگ میان دو طرف پس از 3 دهه در اواخر سپتامبر 2020 از سر گرفته شد و در پایان بر اساس توافق‌نامه‌ای، مقرر شد تا آذربایجان مناطقی از خاک خود را که در طول جنگ تصرف کرده و نیز مناطقی فراتر را در اختیار بگیرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم