.
.
.

تنش آفرینی تازه ترکیه در منازعه با قبرس

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

خلوصی اکار وزیر دفاع ترکیه در موضع گیری تازه‌ای که چه بسا بر شدت تنش در روابط این کشور با یونان بیافزاید، خاطر نشان نمود که کشورش به وضعیت موجود در قبرس تن در نخواهد داد و قبرسی‌ها باید از مواضع خود دست برداشته و پذیرای حضور ترکیه شوند.

وزیر دفاع ترکیه فاش ساخت که دیدارهای تخصصی میان دو هئیت نظامی ترکیه و روسیه انجام گرفته و این فعالیت مشترک ادامه دارد.

این موضعگیری به دنبال بازدید اردوغان رئیس جمهوری ترکیه از منطقه فاروشا در شمال قبرس ابراز شد که تفریحگاه توریستی مجللی است که تبدیل به «شهر مردگان» شده و درمنطقه خالی از سلاح قرار دارد که از سوی سازمان ملل ایجاد شده و قبرس را بعد از حمله ترکیه به شمال این جزیره در 1974 به دو بخش تقسیم کرده است.

دو کشور مستقل

او همچنین خواهان اجرای مذاکرات در خصوص این جزیره بر اساس اصل «دو کشور مستقل» شد.

اردوغان بعد از ورود به بخش شمالی قبرس در 37 مین سالروز اعلام موجودیت «جمهوری شمال قبرس ترکیه» که مورد شناسائی هیچ کشوری به جز ترکیه قرار نگرفته، گفت: «دو ملت و دو کشور مستقل در قبرس وجود دارد. می بایست مذاکراتی برای دستیابی به راه حل مبتنی بر دو دولت مستقل انجام گیرد.»

گفتنی است که این موضعگیری ها، ناکامی دیگری برای تلاش ها در راستای یکپارچه کردن قبرس است که به دو بخش قبرس ( عضوی از اتحادیه اروپا) و بخش شمالی اشغالی آن از سوی ترکیه از زمان حمله این کشور به قبرس در 1974 تقسیم شده است.

واکنش‌های خشم آلود

بازدید اردوغان از فاروشا درقبرس ترکیه، واکنش‌های جهانی را به دنبال داشت به طوری که سخنگوی دبیر کل سازمان ملل تاکید کرد که رویدادهای فاروشا را با نگرانی دنبال کرده است.

او به خبرگزاری قبرس گفت: «موضع سازمان ملل در قبال فاروشا تغییر نکرده و از تمامی اطراف خواسته شده تا از تدابیر یک جانبه گرایانه پرهیز کنند.»

همزمان با این رویداد، قبرسی‌های یونانی تبار در بخش جنوبی این جزیره با تجمع در گذرگاهی در طول منطقه جداساز، علیه سفر اردوغان رئیس جمهوری ترکیه به فاروشا تظاهرات کردند.

مواضع وزیر دفاع ترکیه با گفته‌های سه‌شنبه 17 نوامبر یک دیپلمات اروپایی همزمان شد که تاکید کرد، کشورهای اروپا تصمیم دارند در نشست آتی سران اروپا در دسامبر آینده درمورد بحران شرق مدیترانه و تصمیم‌های مربوط به آن به مذاکره بپردازند. به گفته او بازدید رئیس جمهوری ترکیه از فاروشا با دیدگاه سازمان ملل در مورد یکپارچه کردن قبرس در تعارض است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم