.
.
.

شدت گرفتن نبردها در منطقه تیگرای در اتیوپی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ابی احمد نخست وزیر اتیوپی یکشنبه 15 نوامبر تاکید کرد که کشورش از توان لازم برای تحقق اهداف عملیات نظامی در ایالت عصیان‌گر تیگرای برخوردار است.

ابی احمد در بیانیه ای در توئیتر چند ساعت پس از اعلام دبرصیون جبر میکائیل فرمانده نیروهای شورشی تیگرای صادر شد که تاکید کرد نیروهایش در حال نبرد با نیروهای اریتره و همچنین نیروهای اتیوپی هستند.

ابی احمد افزود که «عملیات ما برای حاکم ساختن قانون در تیگرای به خوبی پیش می‌رود. اتیوپی پیروز خواهد شد و عدالت حاکم خواهد گردید. او تاکید کرد «کسانی که مرتکب جنایات ضد بشری و ضد صلح می‌شوند، مسئولیت این امور را بر عهده خواهند داشت.»

مسئولان منطقه تیگرای در خاک اتیوپی، مسئولیت حملات موشکی را بر عهده گرفتند که به خاک اریتره هم اصابت کرد. به گفته رهبر منطقه تیگرای، نیروهایش فرودگاه اسمره در خاک اریتره را شنبه 14 نوامبر هدف قرار دادند که بدین ترتیب گزارش های دیپلمات ها درمورد ادامه منازعه ای بزرگ از 11 روز پیش در اتیوپی مورد تائید قرار گرفت.

این در حالی است که رسانه‌های اتیوپی به نقل از معاون نخست وزیر و وزیر خارجه اتیوپی آوردند که «عملیات نظامی در تیگرای به سرعت به پیش می‌رود و اولویت اساسی، حمایت از غیر نظامیان است.»

اتیوپی اعلام کرد که «جبهه تیگرای، منطقه امهره را با حملات انتقامی خود بخاطر کمک‌های این منطقه به نیروهای دولتی تهدید می‌کند و جبهه تیگرای مسئولان منطقه امهره را به کشتار غیر نظامیان متواری از نبردها متهم می‌سازد.»

دبرصیون جبر میکائیل رهبر منطقه تیگرای تاکید کرده است که نیروهایش در چندین جبهه در چند روز گذشته با نیروهای اریتره درگیر شده اند.

ابی احمد نخست وزیر اتیوپی حمله نظامی در منطقه پرتنش تیگرای را در 4 نوامبر بعد از متهم‌سازی نیروهای تیگرای به حمله به نیروهای فدرال متمرکز در منطقه شمالی در مرز با اریتره و سودان آغاز کرد.

دولت او می‌گوید که ارتش اتیوپی حملات هوایی را برای منهدم کردن زاغه‌های اسلحه در پیش گرفته که زیر کنترل شورشیان قرار دارد.

جنگ ویرانگر میان اریتره و اتیوپی از سال 1998 تا سال 2000 ادامه یافت و دو کشور دو سال پیش توافق صلح را امضا کردند ولی دولت اسیاس افورقی رئیس جمهوری اریتره همچنان با رهبری تیگرای بخاطر نقش این نیروها در آن جنگ دشمنی می‌ورزد.

ابی احمد، جبهه خلق برای آزادی تیگرای که کنترل این منطقه کوهستانی با جمعیت بیش از 5 میلیون نفر را در دست دارد، متهم به خیانت و تروریسم کرده و می‌گوید عملیات نظامی کنونی می‌تواند نظم را به این منطقه بازگرداند.

گفتنی است که ابی احمد به برکت توافق صلح با اریتره در سال 2018 برنده جایزه نوبل شد.

کمیسر امور پناهندگان وابسته به سازمان ملل جمعه 13 نوامبر گفته بود که نبرد در اتیوپی باعث فرار بیش از 14500 نفر به سودان شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم