توصیه مسئول پیشین کاخ سفید به بایدن: برجام فاجعه ای سیاسی بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

«اشتباه بزرگی خواهد بود که عقربه های ساعت را به عقب بازگردانده و برجام را احیاء کنیم.»، با این جمله، هربرت ریموند مکماستر مشاور پیشین امنیت ملی کاخ سفید، بایدن را مورد خطاب قرار داد و از او خواست تا به برجام بازنگردد.

مکماستر پنجشنبه 12 نوامبر در اظهاراتی به فوکس نیوز گفت که برجام، فاجعه‌ای سیاسی بود که همچون یک پیروزی دیپلماتیک به نمایش درآمد.

او افزود: «بایدن رئیس جمهوری منتخب، شایسته نیست به محض قرار گرفتن در منصب خود به برجام بپیوندد.»
به گفته او «معامله ای که جان کری وزیر خارجه وقت آمریکا با رژیم ایران انجام داد، در مد نظر قرار دادن ایدئولوژی خصمانه دولت ایران و جنگ‌های نیابتی تهران با آمریکا در 40 سال گذشته، شکست خورد.»

مکماستر در ادامه خاطر نشان نمود که «ایران از پول‌ها و کاسته شدن از تحریم‌ها و دستاوردهای بزرگی که در نتیجه برجام نصیبش شد، سوء استفاده کرد و به نشر خشونت فرقه‌ای در تمامی نقاط منطقه پرداخت.»

ادامه فشار حداکثری علیه ایران

این در حالی است که الیون آبرامز نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، پنجشنبه 12 نوامبر تاکید کرد که سیاست فشار حداکثری علیه ایران در دولت بایدن حتی در زمانی که بایدن قول داده که آمریکا را به برجام بازگرداند نیز ادامه خواهد یافت.

آبرامز که نماینده آمریکا در امور ونزوئلا نیز است، تاکید کرد که تحریم‌ها علیه ایران به علت نقض حقوق بشر و برنامه موشک‌های بالستیک و نفوذ منطقه‌ای آن، ادامه خواهد یافت و بازرسان سازمان ملل و شرکای منطقه‌ای آمریکا، ضامن تداوم این فشار خواهند بود.

آبرامز پنجشنبه 12 نوامبر در مصاحبه با آسوشیتدپرس در سفارت آمریکا در ابوظبی گفت: «حتی در صورت بازگشت آمریکا به برجام و آمادگی ایرانی‌ها برای بازگشت به آن، با این مقدار از اورانیوم غنی شده که اخیرا روشن شده، تمامی مسائل اساسی در مورد نقض تعهدات دراز مدت ایران به جامعه بین المللی حل نخواهد شد.»

او افزود: «امیدوارم سال آینده جهان شاهد نتایج ناشی از اعمال تحریم ها علیه ایران باشد. باید چنین فشاری را اعمال کرد تا ایران وادار به تغییر رفتارش بشود.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم