.
.
.

ترکیه؛ بازداشت 70 نظامی به اتهام وابستگی به گروه گولن

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مقامات قضائی ترکیه، دستور بازداشت 70 نظامی را به اتهام وابستگی به گروه فتح الله گولن روحانی ترک، صادر کردند.

به نوشته روزنامه ترک «زمان»، بازداشت شدگان برای بازجویی به یکان مبارزه با تروریسم در استانبول تحویل داده شدند.

اردوغان رئیس جمهوری ترکیه، گولن را به دست داشتن در کودتایی متهم می‌کند که این کشور در تابستان 2016 شاهد آن بود.

به گزارش روزنامه «حریت»، دستور بازداشت صادره در شامگاه جمعه گذشته در پی صدور حکم مشابه در چند روز گذشته در مورد نظامیان طی عملیات امنیتی است که شامل 25 ایالت گردید که برأساس دستور دادستان کل ایالت ازمیر به عنوان مظنون به وابستگی به گروه گولن صادر شد.

دادستانی کل، دستور توقیف 110 نظامی را به اتهام وابستگی به گولن صادر کرده ولی قوای امنیتی موفق به دستگیری 102 نفر شده اند.

در پی این اقدام بود که افراد مظنون، برای بازجویی به دادستانی تحویل داده شدند و دادستانی نیز با درخواست بازداشت آنها، این عده را به دادگاه تحویل داد که در نتیجه، 70 تن از این افراد مورد بازجویی قرار گرفته و بقیه طبق شروط نظارت قضایی، آزاد شدند.

از جمله بازداشت شدگان، 16 خلبان هستند که 4 تن از آنها خلبانان جنگنده هذای اف- 16 هستند.

اردوغان و حزب او (عدالت و توسعه) گولن را متهم به ترتیب دادن کودتا می‌کنند که گولن آن را تکذیب می‌کند. اپوزسیون ترکیه نیز متقابلا تاکید داد که رویدادهای شب 15 ژوئن 2016 «کودتایی مهندسی شده» برای غربال سربازان مخالف و اعضای سازمان‌های جامعه مدنی از نیروهای مسلح کشور بوده است.

گفتنی است که این حوادث، به کشته شدن 248 نفر در کنار 24 تن از عاملان این عملیات منجر گردید.

مسئولان دولت اردوغان بازداشت‌هایی را به بهانه ارتباط با گروه گولن به شکل سازماندهی شده به اجرا گذاشته اند که از زمان کودتا، شامل هزاران تن شده است.

بسیاری نیز از مشاغل خود در ارتش و دانشگاه‌ها و دیگر مشاغل دولتی به موجب بخشنامه ریاست جمهوری صادر شده از سوی اردوغان در جریان دوران فوق العاده، اخراج شده اند که دو سال ادامه یافت.

تا امروز هیچ گزارشی در مورد حقایق مربوط به این باصطلاح کودتا انتشار نیافته که پارلمان پرونده آن را در سال 2017 بست.