.
.
.

اپوزسیون ترکیه: استعفای داماد اردوغان استعفا نیست، ورشکستگی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

علی بابا جان رهبر حزب دموکراسی و پیشرفت که از احزاب مخالف رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه به شمار می‌رود، استعفای برات بیرقدار وزیر دارایی و خزانه‌داری و داماد اردوغان را ورشکستگی و نه استعفا دانست.
باباجان به روزنامه‌های ترکیه گفت اقتصاد ترکیه باید بر پایه‌های مستحکمی بنا شده و با تغییر یک یا دو اسم اوضاعش بهتر نخواهد شد.

دولت ترکیه یک روز پس از استعفای برات بیرقدار، لطفی علوان معاون سابق نخست‌وزیر این کشور را به عنوان وزیر دارایی و خزانه‌داری به جای او منصوب کرد.

داماد اردوغان روز یکشنبه 8 نوامبر 2020 و یک روز پس از برکنار شدن رئیس بانک مرکزی، در صفحه اینستاگرامش اعلام استعفا کرد و مدعی شد می‌خواهد وقت بیشتری در کنار خانواده باشد.

احمد داووداوغلو، نخست‌وزیر سابق ترکیه هم در روزهای گذشته با انتقاد از رجب‌ طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه، او و دامادش برات بیرقدار که وزیر دارایی و خزانه‌داری این کشور است را عامل بدبختی ملت ترکیه معرفی کرد.

داوود اوغلو که در حضور هوادارانش در ولایت مرسین سخن می‌گفت، تاکید کرد: «اردوغان از ملت خواسته در مقابل مصائب، فقر و دشواری‌های پیش‌رو صبر کنند. به لطف دعوت او، ما فهمیدیم چه کسی باید در مقابل مصائب صبر کند؛ ملت. اگر این ملت است که باید در مقابل مصائب صبر کند، مصیبت کیست؟ اگر مصائبی که باید در برابر آنها صبر کنیم فقر، بیکاری، تورم، فساد و بی‌عدالتی است، چه کسی این مصائب را به وجود آورد؟ اگر این ملت است که باید صبر کند، مصائب خود شمائید.»

او در ادامه گفت: «مصیبت بزرگ حکومت شماست که به یک شرکت خانوادگی تبدیل شد. ملت شما را انتخاب کرد که برایش کار کنید نه اینکه ملت را نصیحت کنید. کشور تماما ورشکست شده ولی دولت اصلا در این‌باره حرفی نمی‌زند.»

لیر ترکیه ماه‌هاست که در پی تنش در روابط ترکیه و آمریکا و اختلافات با فرانسه و منازعه ترکیه و یونان بر سر حقوق دریایی و دخالت آشکار آنکارا در نبردهای جاری در قره باغ پایین‌ترین قیمت خود در تاریخ معاصر این کشور را تجربه می‌کند و هر روز رکورد جدیدتری در زمینه سقوط ارزش پول ملی ثبت می‌کند.