.
.
.

علت تاخیر در اعلام برنده انتخابات ریاست جمهوری آمریکا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در پی رای‌دهی شمار انبوهی از مردم آمریکا در انتخابات ریاست جمهوری از طریق پست، این نحوه رای‌گیری مورد انتقاد حزب جمهوری خواه و در راس آن دونالد ترامپ رئیس جمهوری قرار گرفته و آسوشیتد پرس اعلام کرد که بسیاری از کارشناسان احتمال داده اند که «رای دهندگان آمریکایی امشب بدون این که بدانند چه کسی برنده شده است، خواهند خوابید.»

برغم انتقادات گسترده جمهوری خواهان از رای‌دهی پستی، این روند از بیم شیوع کرونا در میان میلیون‌ها آمریکایی در بسیاری از ایالت‌ها به مورد اجرا در آمد.

نباید فراموش کرد که شمارش آراء پستی معمولا بیش از رای گیری مستقیم زمان خواهد برد؛ بویژه که بر أساس آخرین برآوردها، بیش از 99 میلیون آمریکایی در رای گیری شرکت کرده اند.

برخی از ایالت‌ها با تعدیل قوانین و تدابیر شمارش آراء برای ممانعت از بروز تاخیر در اعلام نتایج شرایطی را فراهم کرده اند که کارمندان حوزه‌های رای‌گیری در فلوریدا به عنوان مثال می‌توانند 22 روز پیش از انتخابات، روند شمارش را آغاز کنند. همچنین مقدمات شمارش آراء در ایالت کارولینای شمالی، 5 هفته قبل از انتخابات فراهم شده است.

ایالت‌های چرخشی

در ایالت‌های دیگر چون میشیگان، پنسیلوانیا و ویسکانسن که جملگی از ایالت‌های چرخشی میان جمهوری خواهان و دموکرات‌ها به شمار می‌آیند، شمارش آراء پستی پیش از انتخابات آغاز نخواهد شد و در نتیجه، تعیین برنده این حوزه‌ها چند روزی به طول خواهد کشید.

از سوی دیگر برخی از ایالت‌ها به گرفتن کارت‌های رای دهی از طریق پست حتی چند روز بعد از سوم نوامبر نیز ادامه خواهند داد که می‌تواند به یک هفته یا 12 روز نیز در کارولینای شمالی و نواداد برسد.

نظر سنجی‌ها نشان می‌دهند که اکثر طرفداران ترامپ در صدد رای‌دهی مستقیم در روز انتخابات هستند و بیش از نیمی از طرفداران بایدن می‌خواهند با پست رای بدهند.

این در حالی است که مسئولان أمور در ایالت پنسیلوانیا نسبت به شمارش آراء پستی و رای‌دهی از طریق پست و رای‌دهی غیابی، هشدار داده اند که ممکن است چند روز زمان ببرد. به گفته ان بی سی نیوز، 7 بخش در ایالت پنسیلوانیا که چه بسا حوزه تعیین کننده‌ای برای این انتخابات باشد، تاکید کرده اند که روند شمارش آراء را از روز دوم بعد از انتخابات، آغاز خواهد شد.

به گفته مسئولان استان‌های بیور، کمبرلند، فرانکلین، گرین، جوناتا، مرسر و مونتور که در سه انتخابات گذشته همگی به نفع جمهوری خواهان رای داده اند، شمارش آراء در روز چهارشنبه انجام خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم