.
.
.

فرانسه جنبش «گرگ‌های خاکستری ترکیه» را منحل کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ژرالد دارمانان وزیر کشور فرانسه روز دوشنبه دوم سپتامبر 2020 اعلام کرد دولت این کشور تصمیم گرفت جنبش قومی ترک تندروی گرگ‌های خاکستری که هوادار رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه است را منحل کند.

او دلیل این تصمیم فرانسه را درگیری‌های اخیر میان ترک‌ها و ارمنی‌ها در منطقه‌ای در نزدیکی شهر لیون در شرق فرانسه اعلام کرد.

علاوه بر این، روی یکی از مجسمه‌های یادبود قتل عام و مرکز ملی یادبود ارمنی‌ها در نزدیکی لیون عبارت «گرگ‌های خاکستری» نوشته شد.

سازمان قومی ترک تندروی گرگ‌های خاکستری در دهه 60 قرن گذشته تاسیس شد و به عنوان یکی از گروه‌های نئوفاشیست قوم‌گرای متعصب به شمار می‌رود.

این جنبش در اقدامات تروریستی پرشماری نقش ایفا کرد و از دهه 70 به بعد تمرکز خود را روی مبارزه با کُردها و ترور فعالان کُرد قرار داد و در عملیات متعددی که علیه PKK در ترکیه انجام شد، مشارکت کرد.

اعضای این جنبش به برتری نژادی ترک‌ها باور دارند و می‌کوشند گذشته به زعم خود باشکوه و تاریخی خود را بازیابی کرده و همه تُرک‌ها را در چارچوب یک دولت سازماندهی کنند. دشمنی با دیگر ملت‌ها از جمله کُردها، یونانی‌ها و ارمنی‌ها از بارزترین صفات اعضای این جنبش است.