.
.
.

سازمان ملل: احتمالا در قره‌باغ جنایت جنگی رخ داده

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

میشل باشلیه کمیساریای عالی حقوق بشر در سازمان ملل روز دوشنبه دوم نوامبر 2020 با اشاره به حملات صورت گرفته به شهروندان غیرنظامی در منطقه ناگورنو قره‌باغ احتمال وقوع جنایت جنگی در این منطقه را مطرح کرد.

به گزارش فرانس‌پرس باشلیه همچنین به ویدئویی اشاره کرد که در آن نیروهای نظامی آذربایجان دو سرباز به اسارت گرفته شده ارمنی را در حالی که لباس نظامی بر تن داشتند، کشتند.

وزیر دفاع منطقه قره‌باغ روز دوشنبه از کشته شدن 11 سرباز دیگر در نبرد با نیروهای آذربایجانی خبر داد تا مجموع کشته‌های این اقلیم از زمان آغاز درگیری‌ها در 27 سپتامبر به 1177 نفر برسد.

درگیری‌ها در منطقه مورد مناقشه ناگورنو قره‌باغ به بالاترین سطح خود از دهه 90 میلادی به این سو رسید. در درگیری‌های دهه 90 بیش از 30 هزار نفر کشته شدند.

در پی اعلام آمادگی موسکو برای حمایت از ایروان در صورت مورد هدف قرار گرفتن اراضی ارمنی، الهام علی‌اف رئیس‌جمهوری آذربایجان گفت کشورش قصد حمله نظامی به ارمنستان ندارد.

به گزارش نهاد ریاست‌جمهوری آذربایجان الهام علی‌اف در دیدار با وزیر امور خارجه ترکیه گفت: «آذربایجان در حال انجام عملیات نظامی در خاک خود است و قصدی برای انجام چنین عملیاتی در خاک ارمنستان ندارد.»

نیکول پاشینیان وزیر امور خارجه ارمنستان روز شنبه با استناد به معاهده امنیتی میان کشورش و روسیه از ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه درخواست کرد مشاوره‌های فوری درباره احتمال حمایت امنیتی موسکو از ایروان را آغاز کند.

پاشینیان در نامه‌ای که به پوتین نوشت تاکید کرد که درگیری‌ها در حال نزدیک شدن به مرزهای ارمنستان هستند و ترکیه در حال حمایت از آذربایجان است.

روسیه هم از آمادگی خود برای ارائه کمک‌های ضروری در صورت رسیدن درگیری‌ها به خاک ارمنستان خبر داد. معاهده همکاری امنیتی روسیه-ارمنستان اراضی اقلیم ناگورنو قره‌باغ را شامل نمی‌شود.

رئیس‌جمهوری آذربایجان مدعی شد که درخواست کمک ارمنستان از روسیه نشانه اعتراف به شکست این کشور است.

مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه هم روز یکشنبه گفت که به درخواست رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه به باکو رفته و از نظر آنکارا «پذیرفتنی نیست باکو تنها بماند.»