واشنگتن: هکرهای ایرانی به اطلاعات رای ‌دهندگانی آمریکایی دست یافتند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

مقامات آمریکایی در ساعات پایانی جمعه 30 اکتبر 2020 گفتند که هکرهای ایرانی که پیش‌تر در ماه جاری پیام‌های تهدیدی به هزاران آمریکایی ارسال کرده بودند، موفق به دسترسی به اطلاعات مربوط به تعدادی از رای‌دهندگان آمریکایی شدند.

به گزارش خبرگزاری‌ها در همین راستا پلیس فدرال و وزارت امنیت داخلی ایالات متحده در بیانیه‌ای مشترک تاکید کردند که «که فرد مجرم دست‌کم توانسته به اطلاعات ثبت‌نام رای‌دهندگان در یک ایالت دست یابد». این بیانیه اما نام ایالت را ذکر نکرده و تاکنون مقامات پلیس فدرال و وزارت امنیت داخلی به درخواست پیگیری در این‌باره پاسخی ندادند. ‌

Advertisement

این در حالی است که جان رتکلیف مدیر اطلاعات ملی آمریکا شامگاه چهارشنبه 21 اکتبر 2020 ایران و روسیه را به تلاش برای دخالت در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده که قرار است در 3 نوامبر آینده برگزار شود، متهم کرده بود.

راتکلیف مدیر اطلاعات ملی آمریکا اعلام کرد که ایران و روسیه به اطلاعات مربوط به رای‌دهندگان آمریکایی دسترسی پیدا کرده‌ و با انجام اقداماتی در تلاشند تا بر افکار عمومی مردم آمریکا پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در این کشور تاثیر بگذارند.

پیام‌های فریبنده

راتکلیف گفت که در این راستا ایران به ویژه از طریق پست الکترونیک پیام‌های «فریبنده‌ای» را با هدف «هراس‌ افکنی» به رای‌دهندگان در ایالات متحده فرستاده تا آنها را به ناآرامی‌های اجتماعی و ضربه زدن به دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا تحریک‌ کند.
او در ادامه توضیح داد که روسیه و ایران « اقدامات مشخصی را برای تاثیرگذاری بر افکار عمومی در ارتباط با انتخابات آمریکا اتخاذ کرده‌اند».

مدیر اطلاعات ملی آمریکا تاکید کرد دستگاههای امنیتی آمریکا به این نتیجه رسیده‌اند که « ایران و روسیه به طور جداگانه به اطلاعات مربوط به لیست‌های انتخابات (آمریکا) دست یافته‌اند».

ایجاد آشوب و نا‌آرامی

راتکلیف افزود که «این اطلاعات ممکن است با انگیزه ایجاد آشوب، ناآرامی و تضعیف اعتماد به دمکراسی آمریکایی، از سوی طرف‌های خارجی برای افزودن تعدادی از رای‌دهندگان ثبت شده با اطلاعات دروغین به کار گرفته شود».

این بیانیه پس از آن صادر شده که برخی رای‌دهندگان دمکرات آمریکایی گفتند که آنها از طریق پست الکترونیک پیام‌های تهدیدی را که متوجه شخص‌شان بوده و با نام گروه راست‌گرای افراطی موسوم به«پراود بویز» فرستاده شده را دریافت کرده‌اند که به آنها دستور می‌دهد به نفع دونالد ترامپ رئیس جمهوری کنونی آمریکا در انتخاباتی که در 3 نوامبر آینده برگزار خواهد شد، رای دهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم