.
.
.

توافق در ژنو جهت اتخاذ گام‌هایی فوری برای توقف جنگ در قره‌باغ

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در پی درگیری‌هایی که از بیش از یک ماه پیش میان کشورهای آذربایجان و ارمنستان بر سر اقلیم ناگورنو قره‌باغ آغاز شده و باعث کشته شدن صدها تن و آوارگی دهها هزار نفر پس از ناکام ماندن 3 طرح آتش‌بس در این منطقه مورد مناقشه شده است، اکنون دو کشور آذربایجان و ارمنستان به تفاهم جدید برای متوقف کردن جنگ دست‌ یافتند.

به گزارش خبرگزاری‌ها فرستادگان سه کشور روسیه، فرانسه و ایالات متحده آمریکا موسوم به نمایندگان گروه مینسک شامگاه جمعه 30 اکتبر 2020 با صدور بیانیه‌ای اعلام کردند که وزیران خارجه آذربایجان و ارمنستان در ژنو بر سر عدم هدف‌گیری عمدی غیرنظامیان و آغاز عملیات تبادل اجساد در میدان جنگ، ارائه لیست‌های مربوط به اسرای جنگی و بازداشت شدگان ظرف یک هفته، به تفاهم رسیدند.

طبق این بیانیه مشترک که شامگاه جمعه از سوی قدرت‌های بزرگ صادر شده وزیران خارجه آذربایجان و ارمنستان پس از انجام گفتگوهایی درباره تعدادی از گام‌های فوری برای حل نزاع میان دو کشور بر سر اقلیم ناگورنو قره‌باغ به توافق رسیدند.

در این بیانیه صادره از فرستادگان کشورهای روسیه، فرانسه و آمریکا آمده که دو وزیر خارجه آذربایجان و ارمنستان در نشست ژنو بر سر عدم هدف‌گیری عمدی غیرنظامیان، آغاز عملیات تبادل اجساد در میدان جنگ و ارائه لیست‌های مربوط به اسرای جنگی و بازداشت شدگان ظرف یک هفته به منظور مبادله آنها به تفاهم رسیدند.

مکانیسم‌های آتش‌بس

در این بیانیه همچنین آمده که دو کشور به ارتباط دو جانبه برای گفتگو درباره مسائل مربوط به «مکانیسم‌های احتمالی جهت تحقق آتش‌بس» ادامه خواهند داد.

روز گذشته ارمنستان در حالی از وقوع درگیری‌های سنگین خبر داد که نیروهای آذربایجان ضمن پیشروی به شهر استراتژیک اصلی در منطقه ناگورنو قره‌باغ نزدیک شده‌اند.

نیروهای حافظ صلح روسیه

از سویی نیکول پاشینیان به روزنامه بریتانیایی «دیلی تلگراف» گفته که پس از 3 بار تلاش میانجی‌گران بین‌المللی برای برقراری آتش‌بس، او اکنون ترجیح می‌دهد نیروهای حافظ صلحی از روسیه در منطقه مورد مناقشه ناگورنو قره‌باغ مستقر شوند.

این در حالی است که آرائیک هاروتیونیان رئیس اقلیم مورد مناقشه ناگورنو قره‌باغ از پیشروی نیروهای جمهوری آذربایجان تا فاصله 5 کیلومتری از شهر استراتژیک شوشی خبر داد و ضمن بیان این که «هر طرفی که بر شوشی مسلط شود کنترل آرتساخ را به دست خواهد گرفت»، خواستار دفاع از آن شهر شد.

شایان ذکر است که جنگ میان آذربایجان و ارمنستان که از ماه گذشته آغاز شده تاکنون منجر به کشته شدن صدها تن از دو طرف شده و به آوارگی دهها هزار نفر از اقلیم مورد مناقشه ناگورنو قره‌باغ انجامیده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم