ماکرون همه مردم فرانسه اعم از مسیحی و مسلمان را به اتحاد فراخواند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه پنج‌شنبه 29 اکتبر 2020 در سخنرانی کوتاهی در شهر نیس فرانسه که صبح پنج‌شنبه شاهد حمله‌‌ای تروریستی بود بر ضرورت اتحاد میان مردم کشورش اعم از مسیحی، مسلمان و پیرو هر دینی که باشند در مقابله با تروریسم، تاکید کرد.

سخنرانی کوتاه مکرون در شهر نیس در جنوب فرانسه در پی آن ایراد شد که این شهر صبح پنج‌شنبه شاهد حمله‌ تروریستی هولناکی بود که طی آن یک تبعه تونسی با نام ابراهیم بن محمد صالح العیساوی با در دست داشتن چاقویی در داخل کلیسای نوتردام سر یک زن را از تن جدا کرده و یکی از کارکنان کلیسا را به همراه زنی دیگر به قتل رساند.

به گفته منابع آگاه، عامل این حمله فردی 21 ساله با نام ابراهیم است که به تازگی در مهاجرت از تونس به جزیره لامپدوسا ایتالیا رفته و در اواخر سپتامبر گذشته از آن جزیره خارج شده و در اوایل ماه اکتبر جاری وارد فرانسه شده ‌است.

امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه همچنین اعلام کرد که نیروهای امنیتی در همه مناطق کشورش سطح آماده‌باش را بالا برده‌اند و افزود که نیروهای ارتش فرانسه طی ساعات آینده پس از وقوع حادثه و در چارچوب عملیات امنیتی فوق‌العاده‌ای در مناطق مختلف این کشور برای اتخاذ تدابیر امنیتی لازم مستقر خواهند شد.
علاوه بر آن مکرون اعلام کرد که شورای عالی دفاع نیز فردا(جمعه) تشکیل جلسه خواهد داد تا درباره اتخاذ تدابیر جدیدی برای محافظت از امنیت و ایمنی شهروندان تصمیم‌گیری کند.
افزون بر آن رئیس جمهوری فرانسه بر ضرورت پایبندی دستگاههای امنیتی کشورش به محافظت از همه اماکن عبادت اعم از کلیساها، مساجد و مدارس تاکید کرد و افزود که دادستان کل فرانسه جزئیات کاملی را درباره مراحل حمله هولناک نیس و هویت دقیق عامل این جنایت ارائه خواهد داد.

مکرون در ادامه سخنانش از مکانی در نزدیکی محل وقوع حادثه، گفت: امروز پیام قاطعانه‌ای را علاوه بر پیامی دیگر که دعوت به اتحاد است ارائه خواهم داد. در فرانسه یک مجموعه وجود دارد دیانت‌های آنها هر چه باشد، همه ما باید با هم متحد شویم و هیچ زمینه‌ای را برای ایجاد تفرقه نگذاریم.
او در ادامه گفت:« می‌دانم که فرانسوی‌ها از آنچه رخ داده شوک زده شده‌اند و می‌دانم که چقدر آن شهر در گذشته رنج برده است، لذا بر ضرورت حمایت از اهالی این شهر تاکید می‌کنم و به قاطعیت و اتحاد دعوت می‌کنم».

مکرون در پایان اظهارتش علت این حمله را پایبندی کشورش به ارزش‌های جمهوری فرانسه دانست که امکان عقب‌نشینی از آن آزادی‌ها وجود ندارد.

پلیس فرانسه نیز پیشتر اعلام کرد که مهاجمی با چاقو اقدام به بریدن سر یک زن و کشتن دو نفر دیگر در شهر نیس کرده‌ است.

جان کاستیکس نخست‌وزیر فرانسه نیز با اعلام بالاترین وضعیت آماده‌باش امنیتی در کشور، تاکید کرد که دولت، واکنش بسیار قوی و قاطعی را از خود نشان خواهد داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید