اتحادیه اروپا اقدامات تحریک‌آمیز و گفتمان «کاملا غیرقابل قبول» ترکیه را محکوم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

اتحادیه اروپا پنج‌شنبه 29 اکتبر 2020 اقدامات تحریک‌آمیز ترکیه و گفتمان «کاملا غیر قابل پذیرش آن» را محکوم کرد.

بنا به اعلام شارل میشل رئیس شورای اروپایی روز پنج‌شنبه در پی انعقاد اجلاس اروپایی که از طریق ویدئو کنفرانس برگزار شده گفت که اتحادیه اروپا درباره اتخاذ تدابیری علیه ترکیه به قطعیت نرسیده و تصمیم‌گیری در این‌باره را به اجلاس آتی سران اروپا در ماه دسامبر موکول خواهد کرد.

Advertisement

میشل در سخنرانی کوتاهی در پایان کنفرانس خبری ویژه بررسی تدابیر اروپایی برای مبارزه با پاندمی ویروس جدید کرونا گفت:« تحرکات اخیر و یکجانبه (ترکیه) در شرق دریای مدیترانه و اقدامات تحریک‌آمیز و گفتمان کاملا غیر قابل پذیرش آن را محکوم می‌کنیم».

این در حالی است که اورسولا ون دیر لاین رئیس کمیساریای اروپایی گفت که این کمیساریا مامور تهیه طرح تحریم‌هایی اقتصادی شده و این طرح اکنون «آماده استفاده فوری» است.

در همین راستا اتحادیه اروپا به شرط آنکه ترکیه حفاری‌های غیرقانونی در آب‌های قبرس را متوقف کند و بر تمایلش برای انجام گفتگو با یونان تاکید کند، رویکردهای دوجانبه‌ای را در قبال آنکارا اتخاذ کرده که از جمله آن پایبندی به بهبود برخی زمینه‌های همکاری و ازسرگیری اتحاد گمرکی با این کشور است.

از سویی پاریس و در پی حمله رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه به امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه انتظار آن دارد، تا اتحادیه اروپا تحریم هایی را علیه آنکارا اعمال کند.

در قطعنامه اتحادیه اروپا طی اجلاس اوایل اکتبر آمده است که دو راه برای تعامل با آنکارا وجود دارد که یکی از آنها مثبت و دیگری کمتر مثبت است که تاکنون ترکیه مسیر مثبت را انتخاب نکرده است. میشل افزود که «در ماه دسامبر آینده نیز مجددا فرصت بازگشت به موضوع فراهم خواهد شد».

روابط میان ترکیه و فرانسه از سال گذشته تاکنون به تدریج و از جمله به دلیل اختلافات درباره پرونده‌های سوریه، لیبی و شرق مدیترانه به تیرگی گراییده است.

روابط میان ترکیه، یونان و قبرس نیز به علت اختلافات مرزی دریایی در مناطق غنی از میادین گازی در شرق مدیترانه، تیره شده است.

تعدادی از منابع اروپایی اما توضیح دادند آلمان که مشغول انجام میانجی‌گریهایی با رجب طیب اردوغان است زمان را برای بررسی مسأله اعمال تحریم‌ها علیه ترکیه نامناسب دیده و درخواست‌های سایر کشورها در این زمینه را معطل می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم