.
.
.

کاهش تاریخی بهای لیر ترکیه؛ 8.19 لیر در برابر یک دلار

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

لیر ترکیه در ادامه سقوط ارزش خود در برابر دلار، روز سه‌شنبه 27 اکتبر به سطح بی‌سابقه‌ای برابر با 8.19 در برابر دلار رسید.

این کاهش در پی کاهش روز دوشنبه 26 اکتبر بود که لیر ترکیه را به 8.05 در مقابل دلار رساند که ناشی از نگرانی سرمایه‌گذاران در قبال تصمیم بانک مرکزی این کشور برای ثابت نگاه داشتن نرخ بهره اصلی در همان حدود هفته گذشته و نگرانی‌های ژئوپلیتکی بود.

بروز تنش در روابط ترکیه و آمریکا و اختلافات با فرانسه و منازعه ترکیه و یونان بر سر حقوق دریایی و نبردهای جاری در قره باغ، موجبات نگرانی سرمایه‌گذاران را فراهم آورده است.

سقوط بیش از 1درصدی لیر ترکیه در جمعه گذشته و رسیدن آن به 7.9650 در برابر دلار، پائین‌ترین نرخ دلار در بازارهای این کشور محسوب می‌شود، زیرا پول ملی ترکیه بیش از 26% قیمت خود در عرض سال جاری و نیمی از قیمت خود را از پایان 2017 از دست داده است.

اقدامات بانک مرکزی

بانک مرکزی ترکیه، نرخ بهره اساسی را در حد 10.25% نگاه داشت و سقف نقدینگی تاخیری را تا 14.75% بالا برد و تاکید کرد که سخت‌گیری گسترده در وضعیت مالی کشور بعد از اقدامات برای مهار خطرات تورم، عملا پیاده شده است.

انتظار می‌رفت که بانک مرکزی ترکیه پنجشنبه گذشته، نرخ بهره را با توجه به عملکرد ضعیف لیر ترکیه، 175 نقطه افزایش داده و به 12% رساند که نشانه‌های بد اولیه آن باعث نگرانی شدید نسبت به تورم بالا و کمبود شدید ذخایر ارز خارجی گردید.

انتقادات شدید تحلیل‌گران

از برجسته‌ترین واکنش‌ها نسبت به کاهش بهای لیر ترکیه، انتقادات «مدلی گلوبال ادوایزرز» در سرزنش بانک مرکزی ترکیه است که گفت: «بانک مرکزی صرفا یاید خودش را به خاطر کاهش بهای لیر سرزنش کند زیرا باعث ایجاد دودلی و نبود اطمینان نسبت به سیاست مالی شده که آن هم به نوبه خود به عملیات بزرگ فروش لیر منجر شده است.»

به گفته «بلوبی است منیجمنت»، آنچه هم اکنون شاهد آن هستیم، تکرار اوضاع سال 2018 است. بانک مرکزی درس نگرفته و در شنیدن درست داده‌های بازار بعد از بالا بردن نرخ بهره در هفته گذشته، ناکام مانده و اکنون هم گرفتار عواقب آن است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم