.
.
.

زمستان سیاه در راه است؛ کرونا در موسم بارندگی فعال‌تر می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

عاشقان فصل زمستان بسیارند ولی ویروس کرونا از زمان پدیدار شدن در چین در چندین ماه قبل، بسیاری از مفاهیم را دستخوش تغییر ساخته و این مفهوم را نیز تغییر داده است.

با نزدیک شدن فصل بارش بر حجم نگرانی‌‌های مراکز یهداشتی در نقاط مختلف جهان نسبت به بحرانی‌تر شدن شیوع کرونا افزوده شده است؛ بویژه که به نوشته مجله علمی «نیچر» این ویروس تا این لحظه منجر به کشته شدن 1.1 میلیون نفر در سراسر جهان شده است.

این نگرانی‌ها درارتباط با عوامل عدیده‌ای مربوط به رفتار مردم در طول فصل سرما و ویژگی‌های ویروس در آب و هوای سرد می‌باشد که بر شدت فعالیت آن افزوده می‌شود.

ماه‌های دشوار پیش‌رو

دیوید ریلمن کارشناس میکرو اورگانیسم‌ها در دانشگاه استانفورد می‌گوید که شیوع ویروس در زمستان به نقطه اوج خود خواهد رسید و ماه‌های دشواری پیش‌رو قرار دارند.

به رغم این که نظرات علمی زیادی مبنی بر موسمی نبودن کرونا مطرح شده ولی دانشمندان مطمئن هستند که نقطه اوج شیوع کرونا در زمستان خواهد بود که طی آن بر میزان همه‌گیری ویروس‌ها و بیماری‌های تنفسی ویژه درجات پائین حرارت و سرما، افزوده می‌شود.

دانشمندان همچنین هشدار داده اند که سرعت رسیدن به نتایج مرتبط با واکسن‌های کرونا می‌تواند از کارآمدی تاثیر آن علیه کرونا بکاهد که به سرعت شیوع می‌یابد.

بار دیگر بسته شدن مراکز

موریسیو سنتیانا کارشناس ریاضیات دانشکده پزشکی دانشگاه هاروارد تاکید دارد که مردم در فصل زمستان بر خلاف رویه جاری در تابستان بیشتر با مرکز بسته انس و الفت دارند که در آنها جریان هوا به شکل چرخش در دایره‌ای بسته برای حفط دمای در ساختمان‌ها و تاسیسات گوناگون درجریان است.

راشل بیکر پاندمی شناس دانشگاه پرینستون نیز گفته است حتی اگر تاثیر موسمی کرونا اندک باشد اما انبوهی از مردم در معرض ابتلا قرار دارند.

کاتلین اورایلی پاندمی شناس دانشکده پزشکی لندن نیز تاکید دارد که «آنفلولانزا چند صد سال است که وجود دارد اما علل این واقعیت که در زمستان بیشتر شیوع می‌یابد، هنوز به لحاظ علمی روشن نیست و ما تفسیری به جز سرمای هوا برای آن نمی‌یابیم.»

به گفته او اصلی‌ترین عاملی که مانع انتشار این ویروس می‌شود، فاصله‌گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک در اماکن داخلی و خارجی است.

با وجود آزمایش‌های متعدد علمی که در محیط آزمایشگاهی انجام گرفته و ثابت کرده که زمستان برای انتشار ویروس بسیار مناسب است؛ به ویژه که دمای داخل خانه و مراکز مختلف در حدود 20 درجه سانتی گراد است که از دمای بیرون این مراکز گرمتر و مرطوب‌تر است ولی این امر به هیچ وجه ثابت نمی‌کند که کرونا فقط در زمستان انتشار یافته و سایر احتمالات را نفی نمی‌کند.

گزارش انتشار یافته از «آکادمی‌های ملی علوم، مهندسی و پزشکی در آمریکا» در اوریل گذشته خاطر نشان کردند که 10 پاندمی آنفلولانزا در 250 سال گذشته رخ داده اند که دو پاندمی در زمستان در نیمکره شمالی، 3 پاندمی در بهار، 2 پاندمی در تابستان و 3 پاندمی در پائیز بوده است که در تمامی این وضعیت‌ها، موج دومی بعد از نزدیک به 6 ماه از ظهور موج نخست ویروس مشاهده شده، صرف نظر از این که زمان بروز ویروس نخست، چه فصلی بوده باشد.

گزارش‌های علمی پیرامون ویروس در این برهه به هیچ وجه اطمینان بخش نبوده و هنوز چند روز از اعلام سازمان جهانی بهداشت در مورد اخبار بد و تکان دهنده در این خصوص که نیمکره شمالی با لحظه‌ای سرنوشت ساز در مبارزه با کووید 19 مواجه است و «ماه‌های آینده بسیار دشوار خواهند بود و برخی از کشورها در مسیری خطرناک قرار دارند» سپری نشده که سازمان ملل اعلامیه خطرناک تر را مطرح ساخت.

آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل تاکید کرد که پاندمی کرونا، بزرگترین بحرانی است که دنیای معاصر با آن روبرو می‌باشد.

این سخن گوترش در جریان افتتاح نشست آنلاین سازمان جهانی بهداشت در شامگاه یکشنبه گذشته بود که طی آن وی خواستار همبستگی جهانی در مقابله با بحران کرونا شد و کشورهای پیشرفته جهان را به حمایت از سیستم‌های بهداشتی کشورهایی دعوت کرد که دچار کمبود بودجه هستند.

موضوع پاندمی کرونا محور اصلی این نشست بود که أساسا قرار بود در برلین برگزار شود.

گفتنی است که پاندمی کرونا تا این لحظه به جان باختن بیش از 1.1 میلیون نفر در سراسر جهان شده و بیش از 43 میلیون نفر نیز در جهان مبتلا به این ویروس هستند.

شمار مبتلایان به کرونا در اروپا از 8.2 میلیون نفر بیشتر شده که 258 هزار تن از این تعداد به کام مرگ رفتند.

تدروس ادهانوم مدیر کل سازمان جهانی بهداشت در نشست خبری انلاین خود تاکید کرد که «بسیاری از کشورها شاهد افزایش شتابنده موارد ابتلا هستند که این وضع باعث شده مراکز مراقبت‌های ویژه در آستانه پر شدن ظرفیت نهایی خود قرار بگیرند در حالی که ما هنوز در ماه اکتبر هستیم.»

به گفته وی اگر کشورها موفق شدند سیستم‌های رصد مبتلایان را فعال ساخته و ایزوله کردن موارد ابتلا اجرا کنند، آنگاه می‌توان مانع بازگشت به مقررات قرنطینه کامل شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم