.
.
.

نقض آتش‌بس متزلزل قره‌باغ؛ گفت‌وگوی معاون علی‌اف با العربیه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

هنوز 24 ساعت از اعلام آتش‌بس میان آذربایجان و ارمنستان در منطقه قره‌باغ با میانجی‌گری آمریکا نگذشته که دو طرف همدیگر را به نقض آن متهم کردند.

در حالی که وزرای امور خارجه آذربایجان و ارمنستان هنوز در واشنگتن به سر می‌برند و روز یکشنبه 25 اکتبر 2020 به میانجی‌گری آمریکا و در حضور معاون وزیر امور خارجه این کشور به دلایل انساندوستانه حاضر به امضاء توافق آتش‌بس شدند، ارمنستان روز دوشنبه 26 اکتبر مدعی شد که آذربایجان این توافق را نقض کرده است، اما باکو همه این اتهامات را رد کرده و طرف مقابل را به نقض آشکار آتش‌بس و بمباران چندین منطقه متهم کرد.

حکمت حاجییف معاون رئیس‌جمهوری آذربایجان در گفت‌وگو با العربیه تاکید کرد که ارمنستان به نقض آتش‌بس تهدید کرده و کشورش اسنادی برای این اتهامات در اختیار دارد.

او گفت که نیروهای ایروان رسما قره‌باغ را اشغال کرده و باکو خواستار پایان این اشغال و رسیدن به راه‌حلی مسالمت‌آمیز است.

حاجییف حضور نیروهای ترکیه در آذربایجان را به عنوان بخشی از روند «مقابله» توصیف و گفت که ترکیه به صورت سیاسی و دیپلماتیک در این موضوع دخالت دارد.

او تاکید کرد که کشورش با دخالت خارجی در این بحران مخالف است و هیچ نیروی نظامی خارجی در میان نیروهای آذربایجانی وجود ندارد.

او ادعاهای ارمنستان درباره کمک ترکیه به آذربایجان را پروپاگاندایی برای پوشش شکست‌ها توصیف کرد و درباره حضور جنگنده‌های F16 ترکیه هم گفت که این موضوع بخشی از عملیات «مقابله» است.

معاون رئیس‌جمهوری آذربایجان در این گفت‌وگو آتش‌بس را ناکافی دانست و بر آمادگی کشورش برای رسیدن به راه‌حل مسالمت‌آمیز با میانجی‌گری آمریکا تاکید کرد و گفت گزینه‌های متعددی روی میز مذاکره وجود دارد.

در سوی مقابل هم رشال پولادیان سفیر وزارت امور خارجه ارمنستان به العربیه گفت که آذربایجان قصد پای‌بندی به آتش‌بس انساندوستانه را ندارد، این در حالی است که ارمنستان 3 بار از آتش‌بس استقبال کرد.

او درباره اتهامات آذربایجان به ارمنستان درباره نقض آتش‌بس گفت که نقض آتش‌بس نفعی برای ارمنستان ندارد و این کشور تنها به اقدامات دفاعی می‌پردازد کشورش خواستار رسیدن به راه‌حل سیاسی به شکل کامل برای قره‌باغ است.

این سومین بار در دو هفته گذشته است که دو طرف همدیگر را به نقض آتش‌بس متهم می‌کنند.

وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا روز یکشنبه 25 اکتبر 2020 اعلام کرد که آذربایجان و ارمنستان در پی میانجی‌‌گری آمریکا و مذاکره در واشنگتن توافق کردند به دلایل انسان دوستانه از روز دوشنبه در منطقه ناگورنو قره‌باغ آتش‌بس برقرار کنند.

استیون بیگون معاون وزیر امور خارجه آمریکا روز شنبه با وزرای امور خارجه آذربایجان و ارمنستان دیدار کرده و براساس اعلام وزارت امور خارجه این آتش‌بس به دلایل انساندوستان مورد توافق قرار گرفت و از دوشنبه 26 اکتبر ساعت 4 به وقت محلی به مرحله اجرا در خواهد آمد.

پیش از توافق آتش‌بس با میانجی‌گری آمریکا، دو توافق آتش‌بس دیگر با میانجی‌گری فرانسه و روسیه نیز حاصل شده بود.

ارمنستان و آذربایجان سال‌هاست درباره منطقه ناگورنو قره‌باغ اختلاف دارند. این منطقه کوهستانی که تحت سیطره جدایی‌طلبان مورد حمایت ایروان است، در دهه 90 شاهد درگیری خونباری بود که بیش از 30 هزار نفر در آن کشته شدند. جدایی‌طلبان در آن زمان اعلام استقلال کردند ولی هیچ کشوری حتی ارمنستان استقلال آنها را به رسمیت نشناخت.

این منطقه بر اساس قوانین بین المللی همچنان بخشی از آذربایجان است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم