تاکید فرانسه بر ضرورت انحلال گروه‌های شبه‌نظامی و خروج مزدوران خارجی از لیبی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

فرانسه جمعه 23 اکتبر 2020 ضمن استقبال از امضای توافق آتش‌بس دائمی در لیبی آن را «در راستای خواسته‌های همه مردم لیبی در مقابله با دخالت‌های خارجی» توصیف کرده و بر ضرورت انحلال گروه‌های شبه‌نظامی و خروج مزدوران خارجی از لیبی تاکید کرد.

وزارت خارجه فرانسه همچنین توافق آتش‌بس لیبی را گامی مهم به سوی برقراری حاکمیت و ثبات در لیبی و اتحاد این کشور دانست.

Advertisement

آنیس ون دیر مول سخنگوی وزارت خارجه فرانسه در این‌باره ضمن تحسین «حس مسئولیت‌پذیری» طرف‌های لیبی، اظهار داشت که «این توافق گامی مهم به سوی برقراری حاکمیت و ثبات در لیبی و اتحاد این کشور است».
او افزود که این توافق با «انحلال گروههای شبه‌نظامی، خروج مزدوران خارجی از خاک لیبی، اتحاد همگان برای مبارزه با تروریسم و بازداشتن نقض‌ تحریم‌های تسلیحاتی اعمال شده بر لیبی» عملی خواهد شد.

ون دیر مول همچنین گفت:« فرانسه از گفتگوهای سیاسی آتی میان طرف‌های لیبی در تونس استقبال می‌کند.
او در ادامه گفت که باید همسایگان لیبی به طور کامل در این فرآیند برای برقراری صلح مشارکت داشته باشند.

فرانسه پیش از این خواستار برگزاری کنفرانس کشورهای همسایه لیبی برای مقابله با دخالت‌های خارجی شده بود.

امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه و جان ایو لودریان وزیر خارجه او در سال‌های 2017 و 2018 برای میانجی‌گری جهت حل بحران سیاسی لیبی از طریق برگزاری انتخاباتی زودهنگام تلاش کردند اما تلاش‌های آنها با شکست مواجه شد.

پس از 5 روز مذاکرات در ژنو تحت نظارت سازمان ملل دو طرف منازعه در لیبی جمعه «توافقی دائمی را برای برقراری آتش‌بس در لیبی» امضا کردند.

استفانی ویلیامز سرپرست نمایندگی سازمان ملل در لیبی توافق امضا شده میان طرف‌های لیبی را «دستاوردی تاریخی» عنوان کرد و ابراز داشت که «این توافق نقطه تحول مهمی به سوی تحقق صلح و ثبات در لیبی است».

بیشترین بازدید موضوعات مهم