.
.
.

آمریکا سفیر تهران در عراق و پنج نهاد ایرانی را تحریم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزارت خزانه‌داری آمریکا روز پنج‌شنبه 22 اکتبر 2020 ایرج مسجدی سفیر ایران در بغداد را تهدیدی برای امنیت عراق دانست و او را تحریم کرد.

وزارت خزانه‌داری آمریکا همچنین پنج نهاد ایرانی که ایرانی که قصد دخالت در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا را داشتند، تحریم کرد.

آمریکا درباره اقدامات این نهادها اعلام کرد که رژیم ایران کوشید بی‌شرمانه میان رای‌دهندگان آمریکایی فتنه‌انگیزی کند.

ایرج مسجدی که یکی از چهره‌های نزدیک به قاسم سلیمانی است به دلیل نقشی که در پیشبرد سیاست‌های ایران در عراق دارد، تحریم شد.

استیو منوچین وزیر امور خزانه‌داری آمریکا در این‌باره گفت: « رژیم ایران با منصوب کردن مقام‌های نیروی قدس به عنوان سفیر در منطقه با هدف پیش بردن برنامه‌های بی‌ثبات‌کننده برون‌مرزی خود، امنیت و حاکمیت عراق را تهدید کرده است.»

منوچین در ادامه گفت: «مسجدی جایگاه فعلی خود به عنوان سفیر ایران در عراق را برای پوشش تبادلات مالی به سود نیروی قدس سپاه پاسداران به کار برد.»

آمریکا همچنین سه سازمان رسانه‌ای ایران به نام‌های شرکت «بیان رسانه گستر»، «اتحادیه بین‌المللی رسانه‌های مجازی» و «اتحادیه رادیو و تلویزیون‌های اسلامی» را به دلیل تلاش برای تاثیرگذاری روی انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا تحریم کرد.

جان راتکلیف مدیر دستگاه اطلاعاتی ملی آمریکا، چهارشنبه 21 اکتبر اعلام کرد که روسیه و ایران اطلاعاتی را در مورد لیست رای‌دهندگان در آمریکا به دست‌آورده و اقداماتی را برای تأثیر گذاشتن در افکار عمومی آمریکا در انتخابات سوم نوامبر، آغاز کرده‌اند.

به گفته راتکلیف، ایران به شکل خاص از طریق ایمیل، پیام‌های «فریب کارانه‌ای» را به هدف ترساندن رای‌دهندگان و تحریک به ایجاد ناآرامی‌های اجتماعی و زیان رسانی به پرزیدنت ترامپ، ارسال کرده‌ است.

وی خاطر نشان نمود که روسیه و ایران «اقدامات معینی را برای تأثیر گذاری بر افکار عمومی مربوط به انتخابات ما اجرا کرده‌اند.»

به گفته او دستگاه امنیتی آمریکا به این جمع‌بندی رسیده که «ایران به اطلاعات مربوط به لیست‌های انتخاباتی آمریکا به شکلی منفصل از روسیه، دست یافته‌است.»