نمایشگاه «آینده» دبی نماد آینده جهانی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

اگر گذرتان به دبی خورد، زمانی که در حال عبور از بزرگراه شیخ زاید هستید، از پنجره تاکسی نگاهی به سازه فولادی غول‌آسای چشم‌مانندی که در کنار آسمان‌خراش‌های سر به فلک‌کشیده دبی ساخته شده نگاهی بیاندازید و به یاد داشته باشید که در حال نگاه‌ کردن به نمایشگاه آینده (المستقبل) یکی از جدیدترین نمادهای جهانی هستید.

این نمایشگاه در بزرگراه شیخ زاید دبی ساخته شده و غلافی از فولاد ضد خش مزین به خط عربی آن را در بر گرفته است؛ سازه‌ای عظیم که قرار است سال آینده افتتاح شود اما از همین حالا جوایز متعددی در زمینه طراحی به دست آورده است.

Advertisement

طراحی داخلی نمایشگاه‌ها نوآورانه است و از تغییرات آب و هوایی تا حوزه پزشکی را درون خود جای داده تا به جایی برای مشاهده بزرگترین اکتشافات، فناوری‌ها و چالش‌های آینده مبدل شود.

موسسه آینده دبی (مؤسسة دبي للمستقبل) که ریاست آن را شیخ محمد بن راشد آل‌مکتوم حاکم دبی بر عهده دارد این نمایشگاه را ساخته و قصد دارد آن را به جایی برای نوآوری و بررسی فناوری‌های جدید تبدیل کند.

لاث کارلسون مدیر سابق نمایشگاه Living Computers در سیاتل آمریکا، ریاست نمایشگاه آینده دبی را بر عهده دارد و در آن گفت که «ما نمی‌خواهیم روی ابزارهای جلب توجه کننده مربوط به آینده تمرکز کنیم، بلکه می‎خواهیم به دنبال یافتن پاسخی برای سوالاتی مانند اینکه چگونه انسان می‌تواند در ایستگاه فضایی که در فاصله نزدیک حول زمین می‌چرخد، زندگی کند، چگونه می‌توانیم به ویرانی ساختار محیط زیست واکنش نشان دهیم و چگونه می‌توانیم روی سلامت و آرامش روانی در آینده تمرکز کنیم، بپردازیم»

نمایشگاه آینده دبی هفت طبقه خواهد داشت که در هر کدام از آنها برنامه‌های متنوعی برگزار خواهد شد و به گفته لاث کارلسون این نمایشگاه نمونه‌ای از پایایی و مانایی خواهد بود.

این سازه که گواهینامه " پیشرو در طراحی محیطی و انرژی "( LEED) را دریافت کرده انرژی خود را از طریق انرژی خورشیدی تامین خواهد کرد و ایستگاه‌هایی برای شارژ خودروهای برقی هم در خود خواهد داشت.

شان کیلا رئیس شرکت Killa Design که طراحی این سازه را بر عهده داشت گفت که زیرساخت‌های فنی نمایشگاه آینده آن را به بلندپروازانه‌ترین پروژه‌ای که این شرکت تا کنون انجام داده، تبدیل کرد.

شرکت Killa Design برای طراحی سازه منحصر بفرد و منحنی که از هزاران مثلث فولادی درست شده، از فناوری‌های نوین استفاده کرده و به گفته شان کیلا «سازه جلوی نمایشگاه کاملا یکپارچه است، به این معنی که چارچوب، پنجره‌ها، عایق‌ها و سیستم ضد آب آن همه بخشی از یک جزء یکپارچه هستند و این چیزی است که تا کنون در هیچ جا انجام نشده است.»

شان کیلا گفت که این نمایشگاه به یکی از نمادهای جهانی تبدیل خواهد شد.
این نمایشگاه برای دولت دبی اهمیت استراتژیک دارد زیرا که باعث توسعه فرهنگی که اساس استراتژی گردشگری این شهر است، خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم