اعلام آمادگی مسکو برای عدم افزایش کلاهک‌های هسته‌ای و تشکر واشنگتن

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

به دنبال اعلام آمادگی وزارت خارجه روسیه در کنار واشنگتن برای تعهد نسبت به التزام به عدم افزایش کلاهک‌های هسته‌ای بعد از تمدید پیمان کاهش سلاح‌های استراتژیک « استارت 3»، وزارت خارجه آمریکا نیز اعلام کرد که واشنگتن به خاطر بروز پیشرفت در موضوع سلاح هسته‌ای از مسکو قدردانی کرده و آماده صورت بندی نهایی توافق با روسیه پیرامون سلاح‌های استراتژیک است.

مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: «ما از روسیه بخاطر ابراز آمادگی برای حصول پیشرفت در موضوع محدودیت سلاح هسته‌ای سپاسگزاریم. آمریکا برای نشست فوری در خصوص آخرین بازبینی‌ها در توافق، ابراز آمادگی می کند که مورد دقت قرار خواهد گرفت. ما از روسیه نیز انتظار داریم که دیپلوماسی خود را در این راستا بکار بگیرد.»

Advertisement

وزارت خارجه روسیه در بیانیه خود آورده است که روسیه، تمدید پیمان استارت به مدت یک سال را پیشنهاد داده و در عین حال آماده است در مورد تعهد نسبت به «ثابت نگاه داشتن» شمار کلاهک‌های هسته‌ای که طرفین در اختیار دارند را در طول این مدت، متعهد شود.

به شکل قاطع و انحصاری

وزارت خارجه روسیه همچنین خاطر نشان نمود که این موضع را می توان به شکلی «قاطع و انحصاری بر أساس عدم افزایش شمار کلاهک‌های هسته‌ای عملی نمود که متضمن هیچ گونه خواسته بیشتر از آمریکا نباشد.»

در ادامه بیانیه وزارت خارجه روسیه آمده است که اگر این خط مشی به مذاق واشنگتن خوش بیاید می‌توان از زمان به دست آمده در پی تمدید معاهده استارت، برای مذاکرات دوجانبه پیرامون نظارت‌های بعدی بر موشک‌های هسته‌ای با مراعات تمامی عواملی گفت‌وگو کرد که بر ثبات استراتزیک تاثیر می‌گذارند.

یک سال بدون شرط و شروط

یادآوری می‌گردد که ولادمیر پوتین جمعه گذشته پیشنهاد تمدید استارت به مدت یک سال را بدون هیچگونه پیش شرط، مطرح کرده بود.

به گفته وزارت خارجه روسیه، مسکو هنوز هیچ واکنش رسمی را از سوی واشنگتن در مورد یادداشت مورخ 16 اکتبر دریافت نکرده که متضمن پیشنهاد تمدید پیمان استارت به مدت یک سال است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم