.
.
.

داوود اوغلو خواستار برگزاری انتخابات پیش از موعد در ترکیه شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

احمد داووداوغلو نخست‌وزیر و وزیر امور خارجه سابق ترکیه و رئیس حزب آینده با تاکید بر اینکه دولت رجب‌طیب اردوغان کرامت ترکیه را در معرض اهانت قرار می‌دهد، خواستار برگزاری انتخابات پیش از موعد شد. او پیش از این گفته بود در هر انتخاباتی اردوغان را شکست خواهد داد.

احمد داوود اوغلو که پیش از این وزیر امور خارجه، نخست‌وزیر و رئیس حزب توسعه و عدالت ترکیه بود، در پی اختلاف با اردوغان این حزب را ترک کرد و حزب آینده را تاسیس کرد و از آن زمان به شدت به اردوغان و دولتش می‌تازد.

پیش از داووداوغلو کمال قلیچدار رئیس حزب جمهوری‌خواه خلق ترکیه هم برای پایان دادن به آنچه «رژیم استبدادی» خوانده بود، خواستار برگزاری انتخابات پیش از موعد شد.

احمد داووداوغلو در حضور روسای نمایندگی‌های حزب آینده در مناطق مختلف کشور، گفت: «اجرای انتخابات زودهنگام در کشورهای با ماهیت قبیله‌ای صورت می‌گیرد، باشد شما (اردوغان) در ماه مارس 2018 گفتید صحبت کردن از انتخابات پیش از موعد خیانت است و در آوریل 2018 بهشتلی (همپیمان اردوغان) گفت نیاز است انتخابات پیش از موعد برگزار شود و در ماه می انتخابات را تصویب کردند و در ماه ژوئن آن را اجرا کردند. آیا مردم بار دیگر این سیاستمتداران را باور خواهند کرد؟»

او در ادامه گفت: «نمی‌تواند از مسئولیت‌ خود و پیامدهای مرتبت بر آن فرار کنید، روزی از روزها مردم به پای صندوق‌های رای خواهند آمد و به شما پاسخی که لایق آن هستید را خواهند داد.»

نخست‌وزیر سابق ترکیه پیش از این هم گفته بود اردوغان و دامادش ترکیه را بدبخت کرده‌اند و حضور هوادارانش در ولایت مرسین تاکید کرد: «اردوغان از ملت خواسته در مقابل مصائب، فقر و دشواری‌های پیش‌رو صبر کنند. به لطف دعوت او، ما فهمیدیم چه کسی باید در مقابل مصائب صبر کند؛ ملت. اگر این ملت است که باید در مقابل مصائب صبر کند، مصیبت کیست؟ اگر مصائبی که باید در برابر آنها صبر کنیم فقر، بیکاری، تورم، فساد و بی‌عدالتی است، چه کسی این مصائب را به وجود آورد؟ اگر این ملت است که باید صبر کند، مصائب خود شمائید.»

او در ادامه گفت: «مصیبت بزرگ حکومت شماست که به یک شرکت خانوادگی تبدیل شد. ملت شما را انتخاب کرد که برایش کار کنید نه اینکه ملت را نصیحت کنید. کشور تماما ورشکست شده ولی دولت اصلا در این‌باره حرفی نمی‌زند.»

بحران گاز مدیترانه و دخالت‌ در لیبی و سوریه و ارسال پیکارجوی اجاره‌ای به قره‌باغ در کنار بحران اقتصادی و سیاست‌های ناکارآمد داخلی فاصله ترکیه را دیگر کشورهای جهان روز به روز بیشتر کرده و انزوای آنکارا هر روز بیشتر از دیروز می‌شود؛ به دلیل سیاست‌های مردی که روزنامه واشنگتن پست او را دیکتاتور خواند.

در گزارشی که در روز جمعه 16 اکتبر 2020 در روزنامه آمریکایی واشنگتن‌پست منتشر شد، رجب‌طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه به دلیل شیوه رفتارهایش با مخالفان دیکتاتور خوانده شد؛ دیکتاتوری که می‌کوشد الگوی «دموکراسی اسلامی» باشد.

در این گزارش آمده که رویدادهای اخیر نشان داد سیستم قضایی اردوغان فعالان ترک را بدون هیچ سند و مدرکی محکوم کرد؛ محکومیت‌هایی که نشان می‌دهد اردوغان ترکیه را به کجا رسانده است. براساس این گزارش‌ها هر کسی در ترکیه ممکن است به هر دلیلی به زندان افکنده شود و هزاران نفر همینک در زندان‌های اردوغان حضور دارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم