هشدار آمریکا به آنکارا در پی فعال‌سازی سامانه موشکی S-400 ترکیه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا شامگاه جمعه 16 اکتبر 2020 ضمن محکوم کردن اقدام ترکیه به آزمایش سامانه S-400 خریداری شده از روسیه، فعال‌سازی این سامانه موشکی را «اقدامی تحریک‌ کننده» دانست که عواقبی به دنبال خواهد داشت.

بنا به گزارش خبرگزاری‌ها وزارت خارجه آمریکا عواقب فعال‌سازی سامانه موشکی S-400 ترکیه که علی‌رغم مخالفت و هشدارهای واشنگتن از روسیه خریداری شده بود را برای این کشور توضیح داده است.

از سویی ترکیه در روزهای اخیر ضمن اعلام هشدارهایی عبور و مرور از حریم‌ هوایی و مقابل مناطق ساحلی این کشور را به منظور انجام پرتاب‌های آزمایشی موشک‌های دفاعی سامانه S-400 محدود کرده بود.

علی‌رغم هشدارها و مخالفت‌های آمریکا اقدام ترکیه در خریداری و آزمایش سامانه S-400 در پی آن صورت می‌گیرد که این کشور در پرونده‌های مختلفی از جمله دخالت در لیبی، حفاری نفت و گاز در شرق دریای مدیترانه، روابط با اتحادیه اروپا و اخیرا دخالت در مناقشه اقلیم قره‌باغ باعث تنش‌زایی بی‌سابقه‌ای در منطقه شده است.

از طرفی تصاویر ویدیویی محلی، روز جمعه، موشکی شلیک شده‌ای را نشان داد که گفته می‌شود از شهر سینوب در ساحل ترکیه در دریای سیاه، جایی که قرار است ارتش ترکیه در آن سامانه موشکی S-400 ساخت روسیه را تست کند، به طور آزمایشی پرتاب شده است.

آزمایش و فعال‌سازی سامانه موشکی S-400 همچنین به تنش‌های میان ترکیه و آمریکا که با ادعای نقض سیستم‌های دفاع مشترک پیمان آتلانتیک شمالی ناتو، به شدت با خریداری این سامانه از مسکو مخالفت کرده، دامن زده است.

آمریکا نگران این خطر حقیقی است که کارشناسان روسی راه‌اندازی کننده این سامانه که نظامیان ترکیه‌ای را در این زمینه آموزش می‌دهند از این طرق به اسرار فناوری جنگنده آمریکایی «F-35» که آنکارا در تلاش برای خریداری آن است، دست‌ یابند.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا سال گذشته خطاب به رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه تاکید کرده بود که خریداری سامانه دفاع موشکی S-400 روسیه توسط آنکارا «مشکلی حقیقی است که ممکن است به اعمال تحریم‌های آمریکایی علیه ترکیه بیانجامد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید