تصویری؛ ادامه نبرد قره‌باغ و تبادل اتهامات میان طرفین

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

با ادامه نبرد خونین در قره‌باغ ، دور جدیدی از اتهامات میان طرفین درگیر نشانگر بالا گرفتن نبرد در این منطقه حساس در قفقاز است.

بر اساس گزارش‌ها شمار قربانیان در منطقه قره‌باغ کوهستانی و مناطق اطراف در میان مردم در حال افزایش است، آذربایجان و ارمنستان هر دو دور جدیدی از تبادل اتهامات را ضمن انتشار عکس‌ها و فیلم‌هایی به عنوان اثبات ادعاهای خود، از سر گرفتند.

روز شنبه، دو طرف یکدیگر را به نقض آتش‌بس در سنگین‌ترین نبرد از دهه 1990 که هفته گذشته با میانجیگری روسیه برقرار شد متهم کردند.

باکو اعلام کرد که در پی حمله موشکی ارمنستان، 13 غیرنظامی در شهر گنجه کشته و بیش از 40 نفر دیگر زخمی شدند، در حالی که ایروان آذربایجان را به ادامه بمباران متهم کرد.

دفتر دادستانی کل آذربایجان همچنین یادآور شد که یک منطقه مسکونی در گنجه که در چند مایلی قره‌باغ واقع شده و دومین شهر بزرگ کشور است، مورد حملات موشکی قرار گرفت و حدود 20 ساختمان مسکونی آسیب دید.

علاوه بر این، برخی از تصاویر نشان می‌دهد که امدادگران صبح امروز در محل مورد هدف قرار گرفته که تقریبا با خاک یکسان شده در کنار برخی خانه‌ها، عملیات نجات را ادامه می‌دهند.

ارمنستان انکار کرد

از طرف دیگر، وزارت دفاع ارمنستان اتهامات وارده مبنی بر بمباران شهرهای آذربایجان را رد كرد و در مقابل باكو را به ادامه بمباران مناطق مسكونی در قره‌باغ از جمله شهر خان كندی، بزرگترین شهر منطقه متهم كرد.

در همین حال وزارت امور خارجه ارمنستان از زخمی شدن سه غیرنظامی در اثر آتش‌‌باری آذربایجان خبر داد و تصاویری را که می‌گوید مربوط به بمب‌باران است را در حساب‌های کاربری خود در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرد.

علاوه بر این، ارمنستان همچنین می‌گوید که تعدادی از هواپیماهای بدون سرنشین آذربایجانی را که بر فراز مناطق مسکونی ارمنستان در حال پرواز بود و به تاسیسات نظامی حمله کرده و به زیرساخت‌ها آسیب رسانده سرنگون کرده است.

نقض کامل آتش‌بس

همزمان با مبادله اتهامات میان طرفین، همه رویدادهای امروز نشانگر آن است که آتش‌بس یک هفته پیش که به منظور مبادله اسرا و اجساد کشته‌شدگان مورد توافق قرار گرفته بود، تقریباً به طور کامل نقض شده است.

قابل ذکر است که این درگیری که از 27 سپتامبر آغاز شده، تاکنون صدها کشته در دو سوی نبرد در پی داشته است.

در میان هشدار بسیاری از کارشناسان و دیپلمات‌ها مبنی بر اینکه این درگیری تهدیدی بزرگ و فاجعه‌ای انسانی است، به خصوص با دخالت روسیه و ترکیه می‌رود تا ابعاد پیچیده‌تری به خود بگیرد.

این جنگ شدیدترین نبردها از زمان جنگ آذربایجان و نیروهای ارمنی در منطقه از دهه نود به دنبال اعلام جمهوری خودخوانده ارمنیان جدایی‌طلب قره‌باغ است که در خاک آذربایجان قرار دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید