.
.
.

مایک پمپئو: قره‌باغ «بشکه باروت» است و دخالت ترکیه به خطر دامن می‌زند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در حالی که نقض آتش‌بس اعلام شده از سوی نیروهای جمهوری آذربایجان و نیروهای جدایی‌طلب در اقلیم ناگورنو قره‌باغ به طور مکرر همچنان ادامه دارد، مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا پنج‌شنبه 15 اکتبر 2020 تاکید کرد که دخالت ترکیه در جنگ میان ارمنستان و آذربایجان بر خطر گسترش آن در منطقه افزوده است.

مایک پمپئو ضمن تاکید این که حل بحران قره‌باغ باید با انجام مذاکرات و رایزنی‌های مسالمت‌آمیز و نه با ادامه جنگ پایان پذیرد، با توصیف اقلیم ناگورنو قره‌باغ به «بشکه باروت» مجددا خواستار تسویه بحران در این منطقه از طریق تلاش‌های دیپلماتیک شد.

از سویی و به گزارش خبرگزاری‌ها پمپئو در مقابله با شبکه «W.S.B» آتلانتا گفت:« آلان طرف‌ ترکیه‌ای‌ با قرار دادن امکانات خود در اختیار آذربایجان خطر را افزایش داده و به گسترد‌گی این جنگ تاریخی دامن می‌زنند».

پمپئو همچنین ضمن ابراز امیدواری به این‌که ارمنستان بتواند در برابر آذربایجان از خود دفاع کند، افزود که «این نزاع باید از طریق گفتگوها و رایزنی‌های مسالمت آمیز و نه از طریق جنگ تسویه شود و بالطبع نه با دخالت طرف سوم که توان آتش خود را در جایی بکار برده که عملا خود بشکه‌ای از باروت است».

اکنون اما با افزایش تعداد کشته شدگان و بالا گرفتن اتهام‌های متبادل میان ارمنستان و آذربایجان مبنی بر انجام حملاتی جدید، امیدها به پایداری آتش‌بس که با انگیزه‌های انسان‌دوستانه در منطقه قره‌باغ اعلام شده، در حال کاهش است.

تا الآن صدها تن طی درگیری‌های نظامی جاری در اقلیم ناگورنو قره باغ کشته شدند، این درگیری‌ها از جنگ دهه نود قرن گذشته در اقلیم قره‌باغ که منجر به کشته شدن 30 هزار نفر شده، تاکنون خشونت‌بارترین بودند.
ادامه درگیری‌های جاری در قره‌باغ در حالی است که ترکیه ارمنستان را به اشغال بخشی از خاک آذربایجان متهم می‌کند و در این راستا متعهد شده به طور کامل از باکو حمایت کند.

از سویی آنکارا همچنین بارها گروه مینسک به رهبری فرانسه، روسیه و ایالات متحده که به منظور میانجی‌گری در بحران قره‌باغ تشکیل شده را به دعوت از ارمنستان برای عقب‌نشینی از منطقه ناگورنو قره‌باغ فراخوانده است.
ازسرگیری درگیری‌ها در نزاعی که دهها سال‌ است بر سر منطقه قره‌باغ ادامه دارد نگرانی‌ها از وقوع جنگی گسترده با مشارکت ترکیه هم‌پیمان آذربایجان و روسیه هم‌پیمان ارمنستان که دارای موافقت‌نامه دفاعی با این کشور است را افزایش داده است.

همچنین درگیری‌ها در این منطقه نگرانی‌ها درباره امنیت خطوط لوله انتقال نفت و گاز از آذربایجان به اروپا را افزایش داده است.

شایان ذکر است این درگیری‌های نظامی که از 27 سپتامبر گذشته در منطقه ناگورنو قره‌باغ آغاز شده در نوع خود شدید‌ترین درگیری‌های نظامی در مقایسه با درگیری‌هایی بوده که در سال‌های 1991 و1994 در این منطقه رخ داده و تقریبا منجر به کشته شدن نزدیک به 30 هزار نفر شده بود.

هرچند درگیری‌ها در منطقه قره‌باع همواره با اعلام آتش‌بس متوقف شده اما این آتش‌بس ناپایدار به طور مکرر از سوی طرف‌های متنازع نقض شده و به آغاز مجدد جنگ در این منطقه انجامیده است.