کشتی نفت‌یاب ترکیه شعله تنش میان اتحادیه اروپا و آنکارا را برافروخت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

اتحادیه اروپا روز دوشنبه 12 اکتبر 2020 تصمیم ترکیه برای اعزام یک کشتی اکتشاف نفت و گاز به آب‌های سرزمینی یونان را محکوم و اعلام کرد این موضوع را در نشست پنج‌شنبه و جمعه که در بروکسل برگزار می‌شود، مطرح می‌کند.

یوزف بوریل وزیر امور خارجه اتحادیه اروپا در دیدار با وزرای خارجه اتحادیه در لوکزامبورگ گفت که ماموریت جدید کشتی لرزه‌نگار ترکیه در نشست آینده رهبران اتحادیه اروپا مطرح خواهد شد.

او تصمیمات اخیر آنکارا را تاسف‌بار خواند که به جای تنش‌زدایی به تنش‌زایی منجر خواهد شد.

نیکوس دندیاس وزیر امور خارجه یونان هم اعزام کشتی لرزه‌نگار ترکیه به جنوب جزیره کاستلو در نزدیکی سواحل ترکیه را محکوم کرده و آن را تنش‌زایی خطرناک و تهدید مستقیم امنیت و صلح توصیف کرد.

قبرس هم نسبت به بازگشایی تفریحگاه ساحلی فاروشا که 40 سال پیش از سوی ارتش ترکیه و پس از اشغال شمال جزیره قبرس بسته شده بود، اعتراض کرد.

تصمیم ترکیه به بازگشایی این تفریحگاه و ارسال کشتی لرزه‌نگار چند روز پس از آن اتخاذ شد که اتحادیه اروپا آنکارا را تهدید کرد اگر به اقدامات غیرقانونی‌اش ادامه دهد، تحریم خواهد شد.

اورزولا فان در لاین رئیس کمیسیون اروپا تهدید کرد: «اگر آنکارا به اقدامات غیرقانونی‌اش ادامه دهد، ابزارهای موجود را به کار خواهیم گرفت. تحریم‌های اقتصادی آماده شده و فورا می‌توانند اجرا شوند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید