روسیه شکایت ارمنستان از آذربایجان را به کارگروه مینسک ارائه کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه روز دوشنبه 12 اکتبر 202 در یک نشست خبری مشترک با زهراب مناتسکیان همتای ارمنستانی‌اش اعلام کرد موسکو شکایت ایروان از باکو را به کارگروه مینسک به رهبری فرانسه، روسیه و آمریکا برای میانجیگیری میان آذربایجان و ارمنستان تشکیل شده، ارائه کرد.

لاوروف ابراز امیدواری کرد که تماس‌های موسکو با باکو و ایروان منجر به تثبت آتش‌بس در منطقه ناگورنو قره‌باغ شود.

او گفت که پای‌بندی به آتش‌بس کامل که روز شنبه با میانجیگری روسیه آغاز شد وجود ندارد و درگیری‌ها میان دو طرف هنوز ادامه دارد.

زهراب مناتسکیان هم تاکید کرد که دولتش به روابطش با روسیه برای یافتن راه‌حلی برای بحران قره‌باغ امیدوار است و آذربایجان باید به آتش‌بس پای‌بند باشد. مناتسکیان گفت که بمباران منطقه از سوی آذربایجان ساکنان محلی را ناچار به ترک آنجا کرد.

در سوی مقابل الهام علی‌اف رئیس‌‎جمهوری آذربایجان کارگروه مینسک را به جانبداری متهم کرد و بر ضرورت مشارکت ترکیه در روند حل و فصل بحران تاکید کرد.

وزارت دفاع آذربایجان نیروهای ارمنستان را به نقض آتش‌بس که پس از گفتگوهای طولانی در موسکو حاصل شد، متهم کرده و مدعی شد: «نیروهای مسلح ارمنستان به آتش‌بس انساندوستانه پای‌بند نیستند و بارها سعی کردند به مواضع ارتش آذربایجان حمله کنند.»

آرتسرون هُوانیسیان سخنگوی وزارت دفاع ارمنستان روز یکشنبه 11 اکتبر 2020 اعلام کرده بود که نیروهای مسلح آذربایجان با حمله به سمت جبهه‌های جنوبی با زره‌پوش و موشک اقدام به نقض آتش‌بس میان دو کشور کرد.
هُوانیسیان گفت که نیروهای ارتش ارمنستان حملات طرف آذربایجانی را دفع کرده و یک فروند پهپاد آنها را نیز سرنگون کردند.

او به نقش ترکیه در جنگ میان آذربایجان و ارمنستان اشاره کرده و گفت: «مراکز فرماندهی هوایی ترکیه اقدام به هماهنگ کردن حملات پهپادهای آذربایجانی به شهروندان و زیرساخت‌های منطقه ناگورنو قره‌باغ می‌کنند.»

نیروهای دو طرف روز دوشنبه هم با همدیگر درگیر شده ولی هر طرف، طرف مقابل را به نقض آتش‌بس متهم می‌کند.

توافق آتش‌بس پس از 11 ساعت مذاکره بین وزاری امور خارجه ارمنستان و آذربایجان در روسیه حاصل شد ولی دوامی نیاورد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم