کم شدن شنوایی در اثر کرونا بعد از بویایی و چشایی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

پیش از این ویروس شناسان و متخصصان علم پزشکی از فقدان و کمتر شدن حس چشایی و بویایی به عنوان دو فاکتور اصلی و مشترک مبتلایان به ویروس کرونا در سراسر جهان یاد کردند و اکنون به نظر می‌رسد که باید حس شنوایی را هم به این مشکل اضافه کرد.

براساس گزارشی که شبکه سی ان ان منتشر کرده است، ویروس کرونا در بعضی از مبتلایان ممکن است که باعث کاهش حس شنوایی در آنها شود. به گفته متخصصان، ویروس کرونا روی رگ‌های خونی گوش تاثیر می‌گذارد و این کاهش حس شنوایی را به دنبال خواهد داشت.

هیچ آماری در مورد میزان ابتلا به کم شنوایی در افرادی که مبتلا به کووید 19 شده اند، وجود ندارد اما برخی از مطالعات وجود یک ارتباط احتمالی را نشان می‌دهد. به عنوان مثال یک پژوهش انگلیسی در مجله بین المللی شنوایی شناسی منتشر شد که 138 مبتلای به کرونا را در برگرفت که 13 درصد آنها دو ماه بعد از ترخیص از بیمارستان در گوش خود یک طنین و صدا را احساس می کنند.

وحشتناک‌ترین فرضیه دانشمندان در باره ویروس کرونا

10ماه از همه گیری ویروس کرونا در جهان می‌گذرد. در این مدت 36 میلیون و 200 هزار تن در جهان به این ویروس آلوده و از این میان، یک میلیون و 60 هزار تن جان خود را از دست داده اند.

دانشمندان هنوز نتوانسته اند راهکاری قطعی و مطمئن برای مبارزه با کووید 19 بیابند.تب، سرفه‌های خشک و مداوم، بی‌حالی و ضعف، بثورات پوستی، سردرد، از دست دادن حس بویایی و چشایی، و اسهال از رایج‌ترین علائم ابتلا به کروناست. با این حال، موضوعی که باعث نگرانی بیشتر دانشمندان می‌شود علائم ماندگار کرونا در میان بهبود یافتگان است.

بر این اساس، مطالعات متعدد نشان داده است درصد قابل توجهی از مبتلایان به کرونا پس از بهبودی همچنان علائم بیماری را با خود دارند. براساس اعلام مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌های آمریکا یک نفر از هر 5 فرد، 18 تا 34 ساله که به کرونای خفیف مبتلا شده، نتوانسته است 14 تا 21 روز پس از ابتلا بهبودی خود را به طور کامل بازیابد و به زندگی پیش از بیماری بازگردد. علائم بلند مدت کرونا همچنان در این افراد باقی مانده که رایج‌ترین آن‌ها شامل تنگی نفس، سردرد، مشکلات مربوط به حافظه، خستگی دائمی و از دست دادن حس بویایی و چشایی است.

دائمی یا موقت؟

علائم کرونا در بهبود یافتگان حتی پس از منفی شدن آزمایش و گذشت ماه‌ها همچنان ادامه می‌یابد. از این رو، دانشمندان آن را «کرونای بلند مدت» نامیده اند. با این حال سوال رعب آور دانشمندان این است: آیا علائم کرونا در افراد، موقتی است یا برای همیشه با بیماران کرونایی خواهد ماند؟ محققان مرکز بریستول با بررسی بیماران کرونایی اعلام کردند، بیش از 75 درصد بهبود یافتگان از کرونا همچنان از علائم این بیماری رنج می‌برند. به طور میانگین این علائم برای سه ماه در بدن بیماران دیده شده است.

تحقیقات گسترده در بریتانیا نشان داده است بیش از 60 هزار بیمار کرونایی برای بیش از 3 ماه دارای علائم کرونا بوده اند.با این وجود، به دلیل آنکه مدت زمان زیادی از شیوع کووید 19 در جهان نمی‌گذرد، نمی‌توان با قطعیت درباره رفتار این ویروس اظهار نظر کرد. دانشمندان تاکید دارند تنها گذشت زمان می‌تواند نشان دهد علائمی مانند سرفه مستمر یا ضف و بی حالی که در بهبود یافتگان از کرونا دیده می‌شود موقت خواهد بود یا به طور دائمی در بدن انسان به یادگار خواهد ماند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید