افغانستان؛ اختطاف یک پزشک شفاخانه جمهوریت در کابل

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

وزارت صحت عامه (بهداشت) افغانستان شنبه 10 اکتبر تایید کرد، محب‌الله بارکزی پزشک و مسئول بخش عاجل شفاخانه (بیمارستان) جمهوریت در شهر کابل ربوده شده است.

به گزارش شبکه طلوع نیوز، وحید مجروح معاون عرضه خدمات بهداشتی وزارت صحت عامه افغانستان گفت، محب‌الله بارکزی در شرایطی که در شفاخانه جمهوریت کار می‌کرد در دورۀ اوج‌گیری ویروس کرونا رئیس شفاخانه «محمدعلی جناح» در غرب شهر کابل بود و مسؤلیت مبارزه با ویروس کرونا را در این شفاخانه به عهده داشت.

مجروح اضافه کرد: «هیچ جرمی جز صداقت، تعهد و تخصص نداشت و ندارد و امکان ندارد شهروندی به شفاخانه جناح مراجعه کرده باشد و داکتر محب را بخاطر اخلاق نیکش نشناسد.»

در همین حال، برخی شهروندان حوزه پانزدهم امنیتی شهر کابل می‌گویند، که محب‌الله بارکزی 18 روز پیش شب هنگام از نزدیکی خانه‌اش ربوده شد.

جمشید یکی از شهروندان کابل گفت: «کارمند دولت بود، یک داکتر بود. این را باید بازخواست کند دولت، بازپرس کند. کجا است؟ کی برده؟ اختطاف شده یا کشته شده؟»

نصیراحمد شهروند دیگر کابل اظهار کرد: «18 روز می‌شود که این‌ها (محب‌الله بارکزی) سر و درکش نیست و این امنیت، این قانون، این دولت به پرس و پالش عکس العمل نشان نداده‌است.»

از سوی دیگر، وزارت امور داخله افغانستان گفت، نهادهای کشفی و استخباراتی برای نجات محب‌الله بارکزی از قید آدم‌ربایان کار می‌کنند.

طارق آرین سخنگوی این وزارت گفت: «به‌شمول اختطاف یکی از داکتر صاحب‌ها در کابل که بخش‌های کشفی ما روی آن کار می‌کنند تا این داکتر را از چنگ اختطاف‌چی‌ها رها کنند. در عین حال، برای کاهش جرایم و تقویت همکاری‌ها با نهادهای مختلف میثاق امنیتی را امضا کردیم.»

محب‌الله بارکزی مسئول بخش عاجل شفاخانه جمهوریت در شهر کابل چهار فرزند دارد و والدین شان در وضعیت نامناسب قرار دارند.

شایان ذکر است که در این روزها آمار جرایم جنایی از جمله قتل، اختطاف و دزدی در شهر کابل افزایش یافته است. با وجود که وزارت امور داخله افغانستان از دستگیری حدود 800 دزد طی یک‌ونیم ماه اخیر در شهر کابل خبر داده است، اما شهروندان کابل هنوزهم از افزایش ناامنی‌ها شدیداً شکایت دارند.

برخی از شهروندان کابل مدعی اند که پولیس در بازداشت دزدان و راه‌زنان ناتوان است و حتا برخی از حوزه‌ها، با دزدان دست داشته یا به شکل هم‌سو عمل می‌کنند.

اما وزارت امور داخله افغانستان گفته است، پولیس در امر کاهش جرایم در شهر میلیونی تلاش کرده و نیاز است برای کاهش جرایم جنایی در پایتخت، شهروندان کابل به بسیج ملی بپیوندند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم