آیا اروپای سردر گم برای مقابله موج دوم کرونا آمادگی دارد؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

موجی از نگرانی و سردرگمی ناشی از ترس از موج دوم کرونا، قاره اروپا را در می‌نوردد و تردیدهایی در مورد امکان تحمل فرسایش مادی و بشری ناشی از کرونا از سوی سیستم بهداشتی وجود دارد.

به گزارش فرانس پرس با استناد به منابع رسمی، دست کم 1 میلیون و 69 هزار و 29 نفر در سراسر جهان در اثر کرونا از زمان پیدایش آن در چین در دسامبر گذشته، جان باخته و 36 میلیون و 934 هزار و 770 مورد مثبت ابتلا نیز ثبت شده اند.

اسپانیا بار دیگر وضعیت فوق العاده را اعلام کرده و آلمان نیز بار دیگر به سیاست پیگرد نقض کنندگان فاصله گذاری اجتماعی در کانون های شیوع کرونا ،باز گشته و ایتالیا هم مجددا از فرسایش کمرشکن سیستم بهداشتی خود، دچار مشکل شده است.
به نظر می رسد اروپا از شیوع این بحران درس عبرت نگرفته و کشوروهای این قاره، برای موج دوم کرونا از آمادگی لازم برخوردار نیستند.
جمهوری چک که یک ماه پیش با چیدن میز غذایی به طول 500 متر، پیروزی خود بر کرونا را جشن گرفت، امروز صد رنشین فهرست کشورهای اروپایی از نظر میانگین ابتلای افراد است.
یان هامسیک وزیر کشور جمهوری چک گفته است: « باید در کمال صراحت بگویم که أوضاع تعریفی ندارد.»
ظواهر امر گویای آن است که شیوع کرونا در هر چهار فصل سال در کشورهای قاره اروپا و جهان ادامه خواهد داشت.
اتحادیه اروپا همچنان با فصل نخست رویارویی با این پاندمی درگیر است و قادر به یک کاسه کردن تصمیم گیری ها و یکپارچه سازی صفوف خود نیست.
این در حالی اتس که کابوس کرونا دائما در حال تکرار است و روزهای نبرد نیز تکرار می شوند که توان روانی و جسمی و عقلی زیادی را فرسوده و خسته کرده است.
ماگریتا دل وال کارشناس ایمنی ویروسی می گوید: « ما درموج پائیزی کرونا هستیم بدون اینکه در مورد موج تابستانی کرونا به راه حلی رسیده باشیم.»
اروپا در حال در زمینه کرونا رکورد زنی است زیرا تا 9 اکتبر، شمار مبتلایان به حدود 4 میلیون و تعداد جان باختگان به 200 هزار نفر رسید.
تا این لحظه چیزی به جز رد و بدل کردن اتهام ها پیرامون « آنچه که باید می شد» و تفرقه بر سر مقررات تعطیلی اجباری یا گشودن جزیی مراکز، مشاهده نمی شود.
بزرگترین نگرانی این است که آیا منابع انسانی و بهداشتی، کفاف مهار شمار روزانه زیاد مبتلایان و مرگ و میر را در این قاره خواهد داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم