.
.
.

ایروان آتش‌بس را تکذیب کرد و ‌علی‌اف گفت که توافق یک‌جانبه‌ای درکار نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ارمنستان پنجشنبه 7 اکتبر، دستیابی به آتش‌بس با آذربایجان را تکذیب کرده و «وزارت دفاع ناگورنی قره‌باغ» نیز درستی گزارش‌های مربوط به آغاز آتش‌بس از روز پنجشنبه (امروز) را نفی کرد.

نبرد میان دو کشور در منطقه قره‌باغ و پیرامون آن به شدیدترین حد خود از دهه 90 قرن گذشته تا کنون رسیده که در آن برهه 30هزار کشته برجای گذاشت.

این در حالی است که الهام ‌علی‌اف رئیس‌جمهوری آذربایجان در توئیتی تاکید کرد: «ما نیازمند دستیابی به جدول زمان‌بندی شده در مورد عقب‌نشینی نیروهای ارمنستان از اراضی اشغالی خود هستیم و می‌بایست توافق در مورد این جدول زمان‌بندی شده از سوی کشورهای میانجی (رهبران کشورهای گروه مینسک) حاصل شود».

او افزود که نمی‌توان آتش‌بس را به صورت یک‌جانبه اعلام کرد بلکه آتش‌بس باید دو جانبه باشد و به شکل میدانی پیاده شود.
‌علی‌اف در پیام خود خطاب به ارمنستان گفت: «ما در خاک ارمنستان نیستیم. ما در خاک خودمان هستیم».

آذربایجان اعلام داشت که جیحون بایرام‌اف وزیر خارجه، پنجشنبه 8 اکتبر اعلام کرد که با رهبران گروه مینسک دیدار خواهد کرد. این گروه که ماموریت میانجی‌گری میان باکو و ایروان را بر عهده دارد، متشکل از فرانسه، روسیه و آمریکا است و می‌کوشد تا مناقشه جاری میان ارمنستان و آذربایجان را که از دهه 90 قرن گذشته ادامه دارد، حل و فصل کند.

در بیانیه وزارت امور خارجه آذربایجان آمده است که هدف از این سفر، بیان موضع باکو در مورد حل این مناقشه است.

از سوی دیگر ارمنستان، برپایی دیدار میان زهراب مناتساکانیان وزیر خارجه و همتای آذربایجانی او را نامحتمل دانسته و تاکید کرد «جمع میان اجرای مذاکرات و ادامه عملیات نظامی، امکان‌پذیر نیست».

قرار است که وزیر خارجه ارمنستان و سرگی لاوروف همتای روسی‌اش دوشنبه آینده در مسکو با هم دیداری داشته باشند.