.
.
.

کانادا؛ تعلیق صادرات اسلحه به ترکیه در پی احتمال استفاده از آن در جنگ قره‌باغ

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

فرانسوا- فیلیپ شامپاین وزیر خارجه کانادا دوشنبه 5 اکتبر 2020 اعلام کرد کشورش تصمیم گرفته کلیه صادرات اسلحه به ترکیه را تا زمان مشخص شدن نتایج تحقیقات درباره احتمال استفاده از آنها در جنگ ناگورنو قره‌باغ میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان، به حالت تعلیق درآورد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه وزیر خارجه کانادا گفته که کشورش تحقیقاتی را درباره احتمال اینکه بخشی از تسلیحات و مهمات نظامی ساخت کانادا صادراتی به ترکیه، به جمهوری آذربایجان جهت استفاده در جنگ علیه ارمنستان ارسال شده باشد را آغاز کرده است.

اتاوا پیش از این و در پی یورش نظامی آنکارا به شمال سوریه نیز صادرات سلاح به ترکیه را متوقف کرده بود.

شامپاین در بیانیه‌ای گفت که «طبق سیستم کانادا برای نظارت شدید بر صادرات و با توجه به ادامه جنگ، تصمیم به تعلیق مجوزهای صادراتی مرتبط با ترکیه گرفتم تا ارزیابی‌های بهتری درباره اوضاع صورت گیرد».

وزیر خارجه کانادا همچنین گفت که تحقیقاتی در پی مطرح شدن ادعاهایی مبنی بر «کاربرد فناوری‌های کانادایی در جنگ کنونی ناگورنو قره‌باغ» در این زمینه آغاز شده است.

بنا به رسانه‌های کانادا اتاوا در ماه مه گذشته به شرکت «الـ3 هاریس ویسکام» کانادایی مجوز صادرات سامانه‌های تصویربرداری و هدف‌گیری به شرکت ترکیه‌ای سازنده پهپاد را داده است.

اکنون آذربایجان متهم شده که از همین سامانه‌هایی که توسط شرکت بایکار ترکیه در ساخت پهپادهای ترکیه‌ای به کار رفته، در جنگی که بیش از یک هفته است در اقلیم ناگورنو قره‌باغ ادامه دارد، استفاده می‌کند.

کانادا یک سال پیش از این صادرات اسلحه به ترکیه را به ویژه در پی عملیات نظامی آنکارا در شمال سوریه علیه گروه‌های کُرد متوقف کرده بود اما مجددا آن را در ماه مه از سر گرفت.

فرانسوا- فیلیپ شامپاین وزیر خارجه کانادا همچنین در واکنش به تحولات جنگ در قفقاز جنوبی گفت: «خواستار اتخاذ اقدامات فوری برای برقراری ثبات هستیم و مجددا تاکید می‌کنیم که هیچ جایگزینی برای حل مسالمت‌آمیز و روند گفت‌وگو در ارتباط با این مناقشه وجود ندارد».

این در حالی است که در پی تشدید تنش بین ارمنستان و آذربایجان، درگیری‌ها میان طرفین در منطقه کوهستانی قره‌باغ همچنان ادامه دارد.

آژانس خبری ارمنستان به نقل از سخنگوی وزارت دفاع این کشور اعلام کرد: «نیروهای دفاعی قره‌باغ کوهستانی برای متوقف کردن هجوم نیروهای آذربایجانی در حال درگیری‌ شدیدی هستند».

صبح روز دوشنبه، نیروهای آذربایجانی حمله موشکی شدیدی به شهر استپاناکرت مرکز قره‌باغ دست زدند.

از سوی دیگر سخنگوی وزارت دفاع ارمنستان، بمباران مناطق آذربایجانی از خاک ارمنستان را تکذیب کرد.

الهام علی‌اف رئیس‌جمهوری آذربایجان شامگاه روز یکشنبه در مصاحبه اختصاصی با شبکه العربیه گفت كه كشورش پیشنهادی را برای حل منازعات در قره‌باغ ارائه داده است، اما ارمنستان هیچ پاسخی نداده است.

او تأكید كرد كه ارمنستان خواهان اجرای قطعنامه‌های شورای امنیت نیست، علی‌اف همچنین یادآور شد كه كشورش به حمله‌ای که توسط ارمنستان آغاز شده پاسخ می‌دهد.

علی‌اف تأکید کرد که ارتش آذربایجان در موقعیت حمله قرار دارد و هدفش آزادسازی سرزمینش است و خاطرنشان کرد پیشنهادی را به واسطه‌ها ارائه داده است.

درگیری‌ها بین ارتش آذربایجان و جنگجویان ارمنی در قره‌باغ در 27 سپتامبر آغاز شد، این درگیری شدیدترین جنگ از زمان آخرین نبرد بین دو طرف به مدت سه روز در اوایل آوریل 2016 است.

ایروان در مقابل آنکارا را به «حمایت از باکو طریق ارسال سلاح‌های پیشرفته و اعزام کارشناسان نظامی و انتقال هزاران نفر از مزدوران سوریه‌ای برای شرکت در حمله به قره باغ» متهم کرده است.

آنکارا اما بلافاصله این اتهامات را رد کرده است، در همین حال برخی رسانه‌های بین‌المللی از کشته شدن ده‌ها شبه‌نظامی سوری در نبرد آذربایجان با جنگجویان ارمنی خبر دادند.