.
.
.

تاکید مجدد اتحادیه اروپا: ثبات شرق مدیترانه از منافع راهبردی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

با فروکش کردن شدت تنش ها در شرق مدیترانه بویژه به دنبال اقدام ترکیه در بیرون بردن کشتی کاوشگر و انتقال آن به بندر خود در دوشنبه 5 اکتبر، اتحادیه اروپایی تاکید کرد که ثبات منطقه خاورمیانه، بیانگر منافع راهبردی برای کشورهای عضو این اتحادیه است.

اتحادیه اروپا سه‌شنبه 6 اکتبر در موضع خود در برابر نمانیدگان پارلمان اروپا در بروکسل خواهان اقدامات بیشتر ترکیه برای کاستن از شدت تنش‌ها در شرق مدیترانه شد.

اتحادیه اروپا در این راستا از آنچه که « اعتماد سازی» نامید، استقبال کرد که در واقع همان گفت‌وگوهای مقدماتی میان نمایندگان یونان و قبرس با میانجیگری آلمان و عقب نشینی کشتی‌های ترکیه از آب‌های یونان است.

اتحادیه اروپا نسبت به اقدام ترکیه در بیرون بردن کشتی‌های حفاری گازی و نفتی از آب‌های قبرس، نظر مثبتی دارد.

به گفته مسئولان اتحادیه اروپا، سران اروپا، استراتژی تعامل با آنکارا را معین کرده اند که عبارتند از امادگی برای استفاده از تمامی ابزارهای موجود برای حمایت از آشتی و در عین حال آمادگی برای همداستانی با ترکیه در صورت موافقت آن به درخواست کشورهای عضو برای ورود در مذاکرات در راستای احیای توافق گمرگی و تشویق روابط میان عناصر جامعه مدنی طرفین ترک و اتحادیه اروپا و ارتقای سطح گفت ‌وگوهای سیاسی به سطوح بالا.

جوزف بورل مسئول روابط خارجی اتحادیه در مورد احتمال برپایی همایش جهانی پیرامون شرق مدیترانه برای حل و فصل مسائل مربوط به امنیت و مرزهای دریایی و انرژی و مهاجرت در منطقه، تبادل نظر کردند.

موارد نقض ترکیه

نمایندگان فراکسیون های پارلمان اروپا از محدودیت تحرک این اتحادیه در قبال ترکیه به رغم موارد نقض حاکمیت کشورهای عضو از سوی ترکیه و همچنین ادامه اقدامات خصمانه آن در سطح داخلی در اربتاط با حقوق اساسی شهروندان و بازداشت کنشگران حقوق بشری، بشدت انتقاد کردند.به گفته رئیس گروه «حزب مردم اروپا» بزرگترین فراکسیون پارلمان اروپایی، «افکار عمومی قادر به درک چرایی انگیزه برای ادامه گفت و گو در خصوص عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا نیست».

روشن است که مذاکرات در مورد عضویت ترکیه در این اتحادیه از سال‌ها پیش به دلیل نقض حقوق بشر در تاین کشور و سیر قهقرایی دولت قانون مدار در آن، متوقف شده است.

شایان ذکر است که روابط میان جمعی از اعضای اتحادیه اروپا و آنکارا در ماه‌های گذشته با توجه به روند حفاری‌های ترکیه در آب‌های شرق مدیترانه و تحرکات آن درموضوع لیبی و دیگر مسائل حل ناشده میان طرفین از جمله موضوع پناهجویان، شاهد تنش‌های فزاینده بوده است.