.
.
.

بیانیه کرونایی با امضای چین، روسیه، کره‌شمالی، پاکستان علیه تحریم‌‌های ایران و سوریه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

26 کشور از جمله ایران، سوریه، روسیه، چین، پاکستان، عراق و کره‌شمالی در بیانیه مشترکی ادعا کردند که تحریم‌های اقتصادی آمریکا و برخی کشورهای غربی علیه برخی کشورها از جمله ایران و سوریه به «مانع بزرگی برای مقابله با ویروس کرونا تبدیل شده است» و خواستار پایان دادن به این وضعیت شدند.

بر اساس گزارش خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) سه‌شنبه 6 اکتبر 2020 این بیانیه روز گذشته در جلسه سوم مجمع عمومی سازمان ملل ویژه حقوق بشر توسط چین خوانده شد.

بر اساس این گزارش، این کشورها خواستار پایان دادن به اعمال تحریم‌های اقتصادی آمریکا و دولت‌های غربی بر علیه تعدادی از کشورها شدند و ادعا کردند که کشورهای تحریم‌کننده با «نقض حقوق بشر» مانع تلاش‌ها برای مقابله با بیماری همه‌گیر کرونا می‌شوند.

وزارت امور خارجه آمریکا، 30 سپتامبر از تحریم 17 فرد و نهاد مرتبط با سوریه خبر داد.

آمریکا تاکید کرد که تحریم‌ها تا زمانی که دولت سوریه خشونت علیه مردمش را کنار نگذارد، ادامه خواهند داشت.

«مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا در این باره، در توئیتی نوشت: «شماری از افراد مرتبط با ارتش و دولت سوریه و شماری تاجر و تعدادی شرکت که از درگیری در سوریه نفع می‌برند را تحریم کردیم».

در همین رابطه، نمایندگان مجلس سنای آمریکا دسامبر 2019 قانون سزار را تصویب کردند و دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری ایالات متحده نیز آن را 20 دسامبر 2019 امضا کرد و این قانون 18 ژوئن به اجرا گذاشته شد.

به دنبال اجرای این قانون، دولت آمریکا 39 شخصیت کشور سوریه از جمله ریاست‌جمهوری این کشور و همسرش را تحریم کرد و همچنین افراد و سازمان‌های خارجی حامی پیمانکارانی که به نمایندگی از سوریه و کشورهای دوست این کشور فعالیت می‌کنند را مشمول این قانون دانست.

از سوی دیگر تحریم‌های شدیدی که ایالات متحده اعمال آن را پس از خروج از برجام در سال 2018 به‌طور مرحله‌ای علیه ایران آغاز کرد شامل دارو و غذا نمی‌شود.