.
.
.

الهام علی‌اف به العربیه: ما در وضعیت هجومی قرار داریم اما برای آتش‌بس آماده‌ایم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

الهام علی‌اف رئیس‌جمهوری آذربایجان روز یکشنبه چهارم اکتبر 2020 در گفتگوی اختصاصی با العربیه تاکید کرد که کشورش در جنگ با ارمنستان در وضعیت هجومی قرار دارد و می‌کوشد سرزمین‌هایش را پس بگیرد.

او با تاکید بر اینکه « راه حل بحران، تن دادن به قطعنامه‌های شورای امنیت است» گفت: « اگر جامعه جهانی در اجرایی کردن قطعنامه‌هایش ناکام بماند، خود ما رأسا این کار را می‌کنیم».

علی‌اف با اشاره به اینکه « سرزمین‌های ما اشغال شده‌اند و به تلاش برای بازپس‌گیری آنها ادامه می‌دهیم»، گفت: « اگر ارمنستان عقب‌نشینی کند، برای آتش‌بس آماده‎ایم»

او همچنین ضمن رد اتهامات فرانسه درباره اعزام پیکارجویان اجاره‌ای به آذربایجان از طریق ترکیه خواستار ارائه مدارکی در این‌باره شد و گفت فرانسه باید به دلیل این اتهام از آذربایجان عذرخواهی کند.

رئیس‌جمهوری آذربایجان در همین‌باره اضافه کرد: «اتهامات فرانسه به آذربایجان درباره وجود پیکارجویان اجاره‌ای را نمی‌پذیریم ... ارتشی با 100 هزار سرباز داریم و پیکارجویان اجاره‌ای نداریم ... از فرانسه می‌خواهیم از ما عذرخواهی کرده و مسئولیت‌پذیر باشد»

او رئیس‌جمهوری ارمنستان را متهم کرد که اطلاعی از اوضاع ژئوپلیتیک ندارد و آذربایجان می‌کوشد که روابط طبیعی‌‌اش با ملت ارمنستان را از سر بگیرد.

علی‌اف مدعی شد که « یک میلیون آذربایجانی خواهان بازگشت به مناطق‌شان هستند » و « کشوری وجود ندارد که ناگورنا قره باغ را به عنوان یک کشور به رسمیت بشناسد»

او درخواست کرد که نیروهای ارمنستان باید از خاک آذربایجان خارج شوند و نخست‌وزیر ارمنستان باید بابت اهانتی که به آذربایجان کرده، عذرخواهی کند.

او با تاکید مجدد درباره اینکه بحران با ارمنستان باید از راه گفتگو حل و فصل شود، گفت: «راه‌حلی برای پایان دادن به بحران به ارمنستان ارائه کردیم ولی پاسخی دریافت نکردیم ... ارمنستان نمی‌خواهد قطعنامه‌های شورای امنیت را اجرا کند»

الهام علی‌اف افزود: «ما به حمله‌ای واکنش نشان دادیم که ارمنستان شروع‌کننده آن بود ... ما در وضعیت هجومی قرار داریم و می‌خواهیم سرزمین‌هایمان را پس بگیریم»

او همچنین گفت که در پی بمباران ارمنستان، بیش از 500 منزل در آذربایجان تخریب شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم